PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca przy komputerze kobiet w ciąży i matek karmiących z płatnymi przerwami

  • Autor: aw
  • 26 cze 2017 17:50

Obowiązuje nowy wykaz prac zabronionych kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Praca przy komputerze kobiet w ciąży i matek karmiących z płatnymi przerwami
Jedna z ważniejszych zmian dotyczy wykonywania pracy przez kobiety w ciąży na stanowiskach pracy z ekranami monitorów komputerowych. Fot. mat. prasowe
REKLAMA

Jak przypomina Krystian Stanasiuk, radca prawny i partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie, 1 maja roku weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią, które zastąpiło analogiczne rozporządzenie z 10 września 1996 roku.

Wykaz prac uciążliwych dla kobiet zawarty w załączniku do rozporządzenia został podzielony na osiem części. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy wykonywania pracy przez kobiety w ciąży na stanowiskach pracy z ekranami monitorów komputerowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zgodnie z rozporządzeniem, praca tego rodzaju nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie, przy czym po przepracowaniu 50 minut, pracownicy należy się 10-minutowa przerwa w pracy przed ekranem monitora. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy. W przypadku zatrudnienia na pełen etat, łączny dzienny wymiar tych przerw wyniesie więc 80 minut - podkreśla Krystian Stanasiuk.

Jak dodaje ekspert, z powyższą zmianą wiążą się także obowiązki prawne pracodawców. Każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników jest obowiązany wprowadzić regulamin pracy.

- W związku z wejściem w życie nowego wykazu prac uciążliwych, pracodawca powinien zaktualizować regulamin pracy w zakresie wykazu prac wzbronionych kobietom w ciąży i kobietom karmiącym. Zmiana regulaminu pracy wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia jej podania do wiadomości pracowników - przypomina prawnik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca przy komputerze kobiet w ciąży i matek karmiących z płatnymi przerwami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA