Praca na morzu bardziej bezpieczna

Komisja Europejska „z zadowoleniem” przyjmuje wejście dziś w życie międzynarodowej konwencji o pracy na morzu, bowiem ustanawia ona minimalne standardy pracy i warunki życia ponad 1,2 miliona marynarzy oraz zapewnia uczciwą konkurencję dla przemysłu morskiego na całym świecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na morzu bardziej bezpieczna

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)

wnp.pl

20 sie 2013 17:48


Dlatego można w tej konwencji (The Maritime Labour Convention - MLC) upatrywać kamienia węgielnego dla poprawy bezpieczeństwa na morzu, jak podkreślił Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowidzialny za transport. Jest ona też kluczem do promowania jakości transportu morskiego, a odnosi się również do poprawy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

MLC została przyjęta przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w 2006 r. Przewiduje ustanowienie kompleksowych praw i ochrony pracy dla marynarzy na całym świecie. Tworzy też jeden instrument prawny, konsolidujący dotychczasowe 36 konwencji MOP i jeden protokół.

Dziś także weszła w życie przyjęta przez UE dyrektywa 2009/13/WE wykonującą porozumienie międzynarodowe. Dyrektywa wykracza jednak poza ramy MLC, stwarzając w niektórych sprawach bardziej sprzyjające warunki dla marynarzy, jako części dorobku UE, podkreśla KE.

Chodzi np. o przepisy dotyczące rocznego urlopu, warunków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, dostarczania zaświadczeń lekarskich i stosowania zasad określonych przez MLC dla załóg statków poniżej 200 ton brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.