PARTNERZY PORTALU

Praca kierowców Ubera będzie uregulowana. Rząd bierze się za cyfrowe platformy

Unormowanie warunków pracy osób, które pracują za pośrednictwem platform internetowych, przewidują proponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, a także Rodziny i Polityki Społecznej oraz Rozwoju i Technologii regulacje prawne. Są na wstępnym etapie, bo dopiero w grudniu pojawił się projekt unijnej dyrektywy w tej sprawie. Przewiduje się jednak, że ok. 10 procent pracujących w branży osób uzyska lepsze warunki zatrudnienia dzięki nowym przepisom. W Polsce zatrudnionych na platformach jest ok. 180 tys. osób.

Praca kierowców Ubera będzie uregulowana. Rząd bierze się za cyfrowe platformy
Dyrektywa regulująca zasady zatrudniania pracowników za pośrednictwem platform cyfrowych ma polepszyć byt 5,5 mln pracowników w Unii Europejskiej (fot. flickr/ Stock Catalog)
REKLAMA
  • Komisja Europejska przedstawiła 9 grudnia 2021 roku projekt dyrektywy regulujący zasady zatrudniania pracowników za pośrednictwem platform cyfrowych. 
  • Platformy internetowe uznane za pracodawców będą musiały nadać pracownikom np. prawa do płacy minimalnej, płatnego urlopu i praw emerytalnych.
  • Polska czeka na ostateczny kształt dyrektywy, ale resorty już przygotowują kierunki zmian. 

Zmiany mają polepszyć byt 5,5 mln pracowników w UE. Sprawa w największym zakresie dotyczy nadania praw dla kierowców platform typu Uber.

Dyrektywa o platformach cyfrowych

W przedstawionym do publicznej wiadomości projekcie dyrektywy przyjmuje się domniemanie prawnego istnienia stosunku pracy przy spełnieniu określonych warunków. Firmy internetowe będą uznawane za pracodawców, jeśli nadzorują wykonywanie pracy przez pracowników za pomocą środków elektronicznych, ograniczają ich zdolność do wyboru godzin pracy lub zadań i uniemożliwiają im pracę dla stron trzecich. W takiej sytuacji będą musiały nadać pracownikom np. prawa do płacy minimalnej, płatnego urlopu i praw emerytalnych. Państwa członkowskie będą musiały kontrolować wypełnianie tych zasad na swoim terytorium. 

Według unijnego projektu dyrektywy w przypadku sporu co do tego, czy osoba jest samozatrudnionym wykonawcą, czy pracownikiem, kwestia udowodnienia stanu rzeczy ma być po stronie przedsiębiorstwa.

Czy kierowcy Ubera stracą na wypłatach?

Polska już przygotowuje się do nowych rozwiązań. Ich zarys przedstawiła podczas środowych obrad Podkomisji stałej do spraw rozwoju gospodarczego Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej. 

Wiceminister zastrzegła, że prace trzech resortów są w fazie początkowej. MRiPS nie chce na razie podejmować inicjatywy ustawodawczej, czyli np. zmian w Kodeksie pracy. Chce bowiem najpierw poczekać na przyjęcie dyrektywy w jej ostatecznym kształcie. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca kierowców Ubera będzie uregulowana. Rząd bierze się za cyfrowe platformy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA