PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca dla więźniów poza terenem zakładu karnego zagrożona? Dyrektorzy mają im cofać pozwolenia na zatrudnienie

  • Autor: MN
  • 16 sie 2017 11:33

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne wnioski od osób pozbawionych wolności, które żalą się na bezpodstawne wycofanie z zatrudnienia poza terenem zakładu karnego oraz pozbawienie możliwości korzystania z przepustek, o których mowa w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego.

Praca dla więźniów poza terenem zakładu karnego zagrożona? Dyrektorzy mają im cofać pozwolenia na zatrudnienie
Adobe Stock
REKLAMA

• Więźniowie tracą pracę, dyrektorzy cofają im zgodę na zatrudnienie.

• Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który poprosił o wytłumaczenie tej sytuacji dyrektora generalnego Służby Więziennej.

• W Polsce do niedawna zatrudnionych było ponad 30 tys. osadzonych. 

Więźniowie piszący do rzecznika podnoszą, że byli zatrudnieni poza terenem zakładu karnego, wykonywali swoje obowiązki, lecz w pierwszej dekadzie lipca tego roku, bez żadnego powodu, dyrektorzy jednostek penitencjarnych wydali decyzje o cofnięciu im zgody na takie zatrudnienie oraz na korzystanie z przepustek.

- Decyzje te wydają się osadzonym krzywdzące, gdyż ani swoją postawą czy zachowaniem, ani stosunkiem do wykonywanej pracy nie dali podstaw do ich podjęcia. Część ze skazanych twierdzi, że uzyskała od administracji zakładu karnego informację, że jej działania wynikają z konieczności zrealizowania polecenia zawartego w decyzji z dnia 7 lipca 2017 r. wydanej przez dyrektora generalnego Służby Więziennej - tłumaczy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj też: Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje reformę kształcenia Służby Więziennej

RPO zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z prośbą o informację, czy istotnie taka decyzja została wydana. W przypadku twierdzącej odpowiedzi poprosił także o wskazanie, z jakiego powodu ją podjęto, jaki jest czas jej obowiązywania, jakich skazanych dotyczy oraz czy przewidziano w niej możliwość, aby dyrektorzy jednostek penitencjarnych stosowali zawarte tam zalecenia w sposób zindywidualizowany, uwzględniający dotychczasowy przebieg procesu resocjalizacji poszczególnych skazanych.

Przypomnijmy: niedawno resort sprawiedliwości informował, że według danych na koniec marca w Polsce zatrudnionych było ogółem 31,5 tys. osadzonych. Okazja do zatrudnienia staje się często okazją do ucieczki. Portal Money.pl podawał, że w ciągu pół roku z pracy uciekło 118 skazanych. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca dla więźniów poza terenem zakładu karnego zagrożona? Dyrektorzy mają im cofać pozwolenia na zatrudnienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA