×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PPK w pigułce, czyli na co zwracać uwagę, przygotowując się do 1 lipca

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 17 sty 2019 13:45

Od lipca ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) zacznie dotyczyć przedsiębiorstw w Polsce zatrudniających co najmniej 250 osób. Większość z nich jest właśnie na etapie planowania i podejmowania najważniejszych decyzji związanych z programem.

PPK w pigułce, czyli na co zwracać uwagę, przygotowując się do 1 lipca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Oto kilka wskazówek, które pozwolą lepiej i bardziej przystępnie przygotować się na nadchodzącą zmianę zaproponowaną przez rząd.
 • Zwracać uwagę trzeba zwłaszcza na udokumentowanie wszystkich decyzji i działań związanych z Planami Kapitałowymi.

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma uzupełnić obowiązujące na rynku rozwiązania emerytalne.

Celem programu jest zwiększenie stopy oszczędności Polaków oraz zapewnienie im większego bezpieczeństwa finansowego na emeryturze.

Czytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe pomogą Polakom oszczędzać. Czy to się opłaci?

Najwięcej obowiązków spocznie na pracodawcach. Obok działań związanych z przygotowaniem do wdrożenia programu, zatrudniający zmierzą się z wyborem instytucji finansowej, zawarciem z nią umów o zarządzanie oraz prowadzenie PPK. Obligatoryjne będzie dla nich również ustrukturyzowanie w firmie procedur administracyjno-komunikacyjnych. Oto najważniejsze zadania, jakie czekają pracodawców:

Przygotowanie do utworzenia PPK

Mając na względzie wszystkie kryteria przyjęte w ustawie, dobre przygotowanie do utworzenia PPK rozumie się przez staranne przeprowadzenie diagnozy potrzeb i uwarunkowań danej firmy, identyfikację jej dotychczasowych kosztów związanych z długoterminowymi świadczeniami emerytalnymi i ubezpieczeniowymi oraz określenie wydatków związanych z całą operacją. Ważnym aspektem w procesie będzie miała również identyfikacja konsekwencji finansowych wynikających z wprowadzenia planów kapitałowych.

-  Należy podkreślić, że podstawowe źródło finansowania programu będą stanowiły obowiązkowe wpłaty. Minimalna wysokość składki PPK będzie dotowana przez pracodawcę, pracownika oraz państwo. Zatrudniający, mając na uwadze swój udział w składce, musi uwzględnić ten koszt w planach finansowych firmy - mówi Grzegorz Chłopek, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE - Pracodawcy będą bowiem zobligowani do odprowadzania minimum 1,5 proc. wynagrodzenia uczestnika programu. Część z nich fakultatywnie dopłaci do PPK danego pracownika dodatkowe 2,5 proc. jego wynagrodzenia - dodaje.

Wybór instytucji finansowej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PPK w pigułce, czyli na co zwracać uwagę, przygotowując się do 1 lipca
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gustaw 2019-01-18 16:03:59

  Po OFE ludzie oczywiscie beda mieli uzasadnione obawy co do PPK. Ale wydaje sie, ze zasady sa bardziej przejzyste,no i nie ma przymusu brania w tym udzialu. To przemawia ZA tym projektem.

 • markowska 2019-01-18 12:16:56

  Najważniejsze to jest po prostu dokładnie przeczytać ustawę i się z nią zapoznać. Wtedy już przestaniemy mieć jakiekolwiek wątpliwości. Bo przeważnie wszyscy piszą że to kolejny podatek czy naciąganie, a nawet nie zajrzeli i się nie zainteresowali. A to właśnie jest dość potrzebna sprawa ta cała ppk, bo skończą się problemy z niskimi emeryturami

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA