Jeszcze tylko w piątek (25 października) pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z instytucjami finansowymi.

- Jak poinformował Polski Fundusz Rozwoju, do 23 października umowy na zarządzanie PPK podpisało blisko 3100 firm.
- Do 25 października (włącznie) najwięksi pracodawcy mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie z instytucjami finansowymi, które zostały wpisane do ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych prowadzonej przez PFR.
- Najwięksi pracodawcy do 12 listopada br. muszą też zawrzeć drugą umowę - o prowadzenie PPK. Dopiero ta umowa pociąga za sobą obowiązek przekazywania składek.
PFR przypomniał, że podmiotów zatrudniających ponad 250 osób jest w Polsce około 3900, pomijając firmy prowadzące własne programy emerytalne (PPE), które są zwolnione z obowiązku wprowadzenia PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku, jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo obejmie 7-8 mln osób.
Do 25 października (włącznie) najwięksi pracodawcy mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie z instytucjami finansowymi, które zostały wpisane do ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych prowadzonej przez PFR. Obecnie w ewidencji widnieje 20 takich instytucji. To one mogą oferować pomnażanie środków gromadzonych na rachunkach PPK.
Najwięksi pracodawcy do 12 listopada br. muszą też zawrzeć drugą umowę - o prowadzenie PPK. Dopiero ta umowa pociąga za sobą obowiązek przekazywania składek.
Czytaj też: Firmy nie czują się dostatecznie przygotowane do wprowadzenia PPK

KOMENTARZE (0)