PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PPK i zniesienie limitu składek na ZUS. Oto największe wyzwania dla pracodawców

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 paź 2019 16:35

Choć największe firmy na zapisanie się do Pracowniczych Planów Kapitałowych miały czas do 1 lipca 2019 roku, najwięcej pracy jednak dopiero przed nimi. 24 września rząd przyjął projekt budżetu na 2020 r., w którym zniesiono limit 30-krotności składek na ZUS. Co takie regulacje zmieniają dla pracownika i pracodawcy?

PPK i zniesienie limitu składek na ZUS. Oto największe wyzwania dla pracodawców
Ustawa o PPK zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Ustawa o PPK zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2019 roku.
  • Jest to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który ma pobudzić u Polaków skłonności do samodzielnego oszczędzania na emeryturę.
  • Mimo, że o zmianach wiadomo od dawna, pracodawcy nadal mają sporo wyzwań przed sobą. 

Od 1 lipca tego roku w systemie PPK mieli się pojawić pierwsi - najwięksi - pracodawcy. Data ta dotyczyła przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały założyć PPK od 1 stycznia 2020 r., a zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe firmy będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Na wszystkich tych przedsiębiorstwach, które zbliżają się do daty granicznej objęcia obowiązkiem tworzenia PPK, czyli 1 stycznia 2020 skupia się obecnie obowiązek informowania pracowników o tym, jak działają PPK ale nie tylko.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Oto 10 istotnych pytań o PPK. Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości

- Ważnym krokiem jest wybranie odpowiedniej instytucji finansowej, w której będą gromadzone i inwestowane pieniądze pracowników. Następnie pracodawcy muszą zawrzeć umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK z wybraną przez siebie instytucją. Gdy te elementy zostaną spełnione, będzie można realizować przedmiotowe potrącenia oraz wymieniać informacje pomiędzy przedsiębiorstwem a instytucją finansową - mówi Marta Tomaszewska, kierownik zespołu wsparcia kadry i płace w firmie Kalasoft.

Jednak wskazuje również na drugą zmianę, która dołoży sporo obowiązków pracodawcom. Mowa o zapowiedzianym zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS. Pracodawcy wskazują, że może dojść do odpływu technologii, kapitału i wykwalifikowanej siły roboczej, szczególnie w branżach, które cechuje wysoka innowacyjność.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PPK i zniesienie limitu składek na ZUS. Oto największe wyzwania dla pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA