Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

Kilkadziesiąt osób złoży do stołecznego sądu pozew zbiorowy skarżącą się, że ZUS bezprawnie zagarnął ich aktywa zgromadzone w OFE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Puls Biznesu

10 cze 2014 8:59


10 czerwca do Sądu Okręgowego w Warszawie ma trafić pozew zbiorowy w imieniu kilkudziesięciu osób pokrzywdzonych przez tzw. reformę OFE. Jak wyjaśnia w dzienniku adwokat reprezentujący pokrzywdzonych, po wyrażeniu przez sąd zgody na rozpatrywanie sprawy w trybie zbiorowym, przez trzy miesiące do naszej grupy będą mogli przyłączać się kolejni zainteresowani - czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Celem pokrzywdzonych jest ustalenie odpowiedzialności skarbu państwa za bezprawne i niezgodne z konstytucją wywłaszczenie bez odszkodowania pieniędzy zgromadzonych w OFE. Jeżeli osiągniemy ten cel, na tej podstawie każdy członek grupy będzie mógł żądać finansowego odszkodowania od państwa" - mówi w "PB" Paweł Kowalczyk, przedstawiciel grupy skarżących.

W sporze pozwanymi są skarb państwa, reprezentowany przez ministra pracy i polityki społecznej, oraz ZUS. Formalnie w charakterze pozwanych są też niektóre OFE (w których powodowie mają swoje rachunki) oraz PTE. Najważniejsze zarzuty to nieważność przeniesienia 51,5 proc. pieniędzy z OFE do ZUS (w skali kraju ponad 150 mld zł) oraz nieważność umorzenia jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunkach powodów w OFE.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.