Powstanie powszechny samorząd dla firm

Każda firma ma należeć do samorządu gospodarczego - pisze środowa "Rzeczpospolita".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Powstanie powszechny samorząd dla firm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

17 maj 2017 6:52


• Firmy będą należeć do samorządu z automatu, ale nie będą zobowiązane do płacenia składek członkowskich. 

• Samorząd ma mieć liczne uprawnienia, m.in. będzie mógł przygotowywać własne projekty uchwał.

• Obecnie przedsiębiorcy mogą się skupiać dobrowolnie w powszechnych związkach, ale mało kto z tego korzysta. 

Przygotowany w Ministerstwie Rozwoju projekt ustawy o "powszechnym samorządzie gospodarczym" zakłada, że wszystkie firmy, bez względu na wielkość, będą należeć do tego samorządu z automatu, jednak nie będą płacić obligatoryjnych składek członkowskich. Źródłem finansowania jego działalności miałby być m.in. budżet państwa- chodzi o 0,2 proc. wpływów z podatku VAT, co dawałoby w 2016 r. ok. 260 mln zł.

Jak podaje "Rzeczpospolita", samorząd gospodarczy ma mieć wiele zadań. Ma m.in. opiniować rządową i samorządową politykę gospodarczą (może też przygotowywać własne projekty ustaw), ma zająć się arbitrażem między biznesem a administracją publiczną, pomocą w kształtowaniu szkolnictwa zawodowego, udzielaniem pomocy prawnej firmom, a także prowadzić centra biznesu i inkubatory przedsiębiorczości itp.

Powszechna przynależność do samorządu to swoista rewolucja, bo obecnie w Polsce przedsiębiorcy mogą skupiać się w różnych związkach na zasadzie dobrowolności. Ale wykorzystują to prawo w niewielkim stopniu. Tylko 3-5 proc. firm jest członkami organizacji biznesowych i izb gospodarczych. A to z kolei może zarówno uzasadniać potrzebę powszechnego samorządu, jak i być argumentem "przeciw".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zeghar 2017-05-18 07:46:34

O nie, nie, nie. Żadnej kasy od państwa. Samorządy gospodarcze mają utrzymywać się same za dobrowolne wpłaty od członków oraz dobrowolne składki. Wystarczy wprowadzić zasadę, że jedynie ci co płacą składki mają wpływ na władze samorządu i już trochę chętnych do płacenia będzie.