PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Powstanie ogólnopolska sieć centrów mediacji gospodarczej

  • Autor: PAP/KDS
  • 1 lip 2017 14:26

Powstanie ogólnopolska sieć standaryzowanych centrów mediacji gospodarczej. Złoży się na nią ponad 20 Centrów Arbitrażu i Mediacji. Wszystkie będą działały według określonych standardów jakości.

Powstanie ogólnopolska sieć centrów mediacji gospodarczej
Adobe Stock
REKLAMA

• Przyłuska-Ciszewska była gościem zajęć prowadzonych przez opolską fundację Mediatio. 

• Organizatorzy przyznawali, że idea mediacji rozwija się coraz lepiej. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• -  Co prawda daleko nam jeszcze do takiego stanu, jak w USA, gdzie 90 proc. sporów kończy się w drodze różnego rodzaju mediacji - dodawali. 

Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, prezes Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, uczestniczyła w spotkaniu z mediatorami w Opolu, w trakcie którego zapowiedziała powstanie ogólnopolskiej sieci CM. Budowę go zakłada centrum mediacji działające przy Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Standaryzacja będzie dotyczyła zarówno zasad działania jak i szkoleń prowadzonych przez te jednostki w sposób odpowiadający standardom obowiązującym w mediacjach międzynarodowych. Standardy obejmują zarówno dobór wykładowców, jak i metodykę szkoleń, z którą w tej chwili bywa różnie. Tylko w ten sposób doprowadzimy do sytuacji, kiedy osoby wpisywane na listy stałych mediatorów sądowych dadzą gwarancję, że nie tylko znają techniki komunikacji, ale też potrafią zrozumieć istotę sporu i doprowadzić do ugody, która może być zrealizowana w takich sposób, by strony nie wracały do konfliktu po raz kolejny - zaznaczyła Przyłuska-Ciszewska.

Jej zdaniem, problemem pozostaje brak wystarczającej grupy profesjonalnych mediatorów, którzy mogą sprostać wymogom stron i sądów. Jako jeden z głównych powodów wskazuje niskie stawki określone zarządzeniem ministerstwa.

- Obecnie maksymalna stawka to dwa tysiące złotych za całe postępowanie. Jednocześnie wymaga się od nas ciągłego podnoszenia kwalifikacji i szerokiej wiedzy z wielu dziedzin życia. Postulujemy podniesienie tej stawki tak, by mediacja mogła być traktowana przez specjalistów jako podstawowe, a nie dodatkowe czy nawet przypadkowe źródło utrzymania - podkreśliła prezes.

Przyłuska-Ciszewska była gościem zajęć prowadzonych przez opolską fundację Mediatio, która w ramach projektu obejmującego dwa tysiące osób w regionie ma propagować ideę mediacji jako alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie ogólnopolska sieć centrów mediacji gospodarczej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA