×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Powstanie Centralna informacja Emerytalna

  • Autor: PAP/AT
  • 11 maj 2022 9:59

Koszt budowy systemu, który zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o produktach emerytalnych, to 35 mln zł, a jego utrzymanie w ciągu 10 lat to 215 mln zł.

Powstanie Centralna informacja Emerytalna
CIE ma być systemem, dzięki któremu każdy obywatel ma uzyskać pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych (fot. freepik.com/karlyukav)
REKLAMA

Jak podaje "Puls Biznesu", "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) przekazała do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania oraz konsultacji publicznych projekt ustawy o centralnej informacji emerytalnej (CIE)".

"To kolejne podejście rządu do jej budowy. Pierwotnie projekt był konsultowany jesienią 2019 r. Wówczas wnioskodawcą było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które kilka miesięcy później przestało istnieć. Podobnie jak w poprzednim projekcie, także w tym za budowę systemu ma odpowiadać Polski Fundusz Rozwoju (PFR), spółka kontrolowana przez skarb państwa. Współpracować ma z ZUS, KRUS i KPRM" - zwraca uwagę gazeta.

Dziennik wyjaśnia, że "CIE ma być systemem, dzięki któremu każdy obywatel ma uzyskać pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach produktów emerytalnych - ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE - oraz ich stanu".

"Umożliwi również symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych, ułatwiając decyzję o oszczędzaniu na emerytalną przyszłość, oraz pozwoli na wykonywanie niektórych działań na środkach i kontach produktów emerytalnych" - dodaje.

Według gazety "CIE ma być zintegrowany z węzłem krajowym identyfikacji elektronicznej w zakresie uwierzytelnienia użytkowników do narzędzi i usług systemu".

"Koszt jego budowy, który poniesie PFR, ma wynieść 35 mln zł. Budowa będzie finansowana z dotacji celowej w wysokości 20 mln zł oraz funduszy własnych PFR. Główne pozycje kosztowe to: baza centralna - około 5 mln zł, usługi cyberbezpieczeństwa - około 4 mln zł, systemy analityczne/BI - około 2,5 mln zł czy integracje - około 2,8 mln zł" - informuje.

Przewidywane roczne koszty utrzymania i amortyzacji nakładów na budowę CIE poniesionych przez PFR - czytamy - "szacowane są na 23 mln zł przez pierwszych pięć lat od wdrożenia systemu, a w kolejnych latach po 20 mln zł rocznie". "Wśród kosztów utrzymania około 5 mln zł będą stanowić opłaty licencyjne, około 3 mln zł opłaty hostingowe, a utrzymanie i amortyzacja systemu w pierwszych latach ma kosztować 12 mln zł rocznie" - pisze "PB".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie Centralna informacja Emerytalna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA