PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Potrzebne ułatwienia dla mikrofirm. To droga do aktywizacji zawodowej uchodźców

Jedyną akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm w Polsce - ocenił rzecznik małych i średnich firm Adam Abramowicz. Zwrócił się do premiera o przeprowadzenie zmian legislacyjnych na czas wojny na Ukrainie.

 • Autor: PAP/AKC
 • 22 kwi 2022 14:39
Potrzebne ułatwienia dla mikrofirm. To droga do aktywizacji zawodowej uchodźców
Z powodu agresji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało ponad 2,5 mln uchodźców (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)
REKLAMA
 • Jak przekazało biuro Rzecznika MŚP, Adam Abramowicz w liście skierowanym do premiera, przestrzegł przed konsekwencjami stanowienia odrębnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
 • W zamian proponuje pakiet rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim bez względu na narodowość i pochodzenie.
 • Jedyną, akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm - bez względu na narodowość przedsiębiorcy - które działają i będą działać na terenie Polski - wskazał Abramowicz.

Zwrócił się do szefa rządu o przeprowadzenie zmian legislacyjnych na okres trwania wojny na Ukrainie, prowadzących m.in. do: "podniesienia maksymalnego miesięcznego przychodu, który uprawnia do tzw. działalności nierejestrowej (zwolnionej z obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, a co za tym idzie z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego) z 0,5 minimalnego wynagrodzenia do 1,5 minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku".

Zaproponował też umożliwienie wszystkim chętnym korzystanie "z dobrodziejstw wymienionego rozwiązania poprzez zniesienie warunku 60-miesięcznej przerwy od zakończenia wcześniejszej działalności", a także wydłużenie możliwości korzystania z rozwiązań tzw. ulgi na start (zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne) z 6 miesięcy do 12 miesięcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ich plan nie wypalił. Ukrainki nie garną się do pracy w tej branży

Inna propozycja to zniesienie ograniczeń w tzw. Małym ZUS plus, "polegających na możliwości korzystania z takiej ulgi tylko przez 36 miesięcy na 60 miesięcy oraz przychodzie nie większym niż 120 tys. złotych w ciągu roku". Abramowicz wzywa też do przyjęcia zasady, że mikroprzedsiębiorca korzystający z tych rozwiązań "nie może jednocześnie korzystać z pomocy socjalnej i wszelkiego rodzaju zasiłków, w tym ze wsparcia z budżetu państwa przeznaczonego dla uchodźców".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Potrzebne ułatwienia dla mikrofirm. To droga do aktywizacji zawodowej uchodźców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Badziewiarze 2022-04-22 16:10:59

  A co z lidźmi po 50tce, którzy od dawna nie mogą znaleźć pracy?

  • Luke 2022-04-22 17:31:02

   Trzeba bardzo wybrzydzać, żeby nie mieć dzisiaj pracy. Jak zawsze, narzekać najłatwiej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA