×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Posłowie PiS chcą Święta Nauki Polskiej. Wolne 19 lutego?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 3 sty 2020 20:57

Do I czytania w komisjach sejmowych skierowano projekt autorstwa posłów PiS, który ustanowić ma 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. Jak czytamy w projekcie, dostrzega się "fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji" co ma znaleźć odzwierciedlenie właśnie w nowym święcie. Nie znaczy to jednak, że mielibyśmy dzień wolny od pracy.

Posłowie PiS chcą Święta Nauki Polskiej. Wolne 19 lutego?
(fot. Sejm RP/flickr.com/CC BY 2.0)
REKLAMA

Zgodnie z projektem Dzień Nauki Polskiej ba być obchodzony jako święto państwowe, ale status takiego święta nie czyni daty dniem wolnym od pracy. Takie dni wylicza Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Projekt PiS zakłada, że 19 lutego będzie świętem "w celu uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom." 

Uzasadnienie projektu zwraca uwagę na odkrycia polskich naukowców i ich "nieraz przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości". Wymienia się w treści znaczących w historii nauki: Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego czy Stefana Banacha.

Podano także uzasadnienie wybory daty nowego święta: "W uznaniu jego wybitnych osiągnięć dla ludzkości wskazuje się dzień urodzin Mikołaja Kopernika - 19 lutego - jako Dzień Nauki Polskiej."

Na mocy ustawy z 1951 obecnie Polacy nie pracują w następujące święta: 1 stycznia (Nowy Rok), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek po tym katolickim święcie), 1 maja w Święto Pracy, 3 maja w Święto Konstytucji 3 Maja, w Boże Ciało (czwartek dziewiątego tygodnia po Wielkanocy), 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, 1 listopada czyli Dzień Wszystkich Świętych, 11 listopada - Dzień Niepodległości oraz 25, 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia.

Kiedy nowe święto ma szanse zagościć w kalendarzu? Póki co pierwsze czytanie projektu ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej odbędzie się podczas posiedzenia sejmowej Komisji edukacji, nauki i młodzieży 8 stycznia. Uzasadniać propozycję ma poseł Michał Wypij. Co ważne, projekt zakłada, że ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posłowie PiS chcą Święta Nauki Polskiej. Wolne 19 lutego?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA