PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Posłanka chce uproszczenia przepisów dla kobiet po poronieniu

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 cze 2020 14:15

Posłanka Monika Rosa złożyła projekt ustawy dotyczący zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Chodzi m.in. o ułatwienie kobietom, które poroniły, możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego.

Posłanka chce uproszczenia przepisów dla kobiet po poronieniu
Monika Rosa wnioskuje o ułatwienie procedur dla kobiet, które poroniły (fot. Jane Lund z Pixabay)
REKLAMA

- Poronienie to traumatyczna sytuacja dla kobiety i dla całej rodziny. Obowiązujące prawo zamiast wspierać w tym trudnym czasie, rzuca kolejne kłody pod nogi, a żałoba zostaje zmieniona w biurokratyczne tortury - mówi Monika Rosa. - Dziś składam projekt ustawy, który powstał w związku z wieloletnimi staraniami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacji pozarządowych i społecznych. Od dawna domagały się one wyjścia naprzeciw postulatom rodziców dzieci martwo urodzonych i zakończenia nierównego traktowania w zakresie dostępu do świadczeń kobiet, które poroniły, bez względu na wiek ciąży - dodaje.

Proponowane zmiany (pełną treść projektu zamieściliśmy w dziale multimedia) mają maksymalnie uprościć i ułatwić czynności konieczne do wykonania przy staraniach o uzyskanie prawa do zasiłku pogrzebowego oraz skróconego urlopu macierzyńskiego (obecnie jest to 8 tygodni).

Zgłoszony przez Rosę projekt zakłada zniesienie obowiązku wskazania płci dziecka, gdy nie jest możliwe jej określenie bez konieczności dokonania kosztownych badań genetycznych. Do tej pory niemożliwe było wystawienie karty martwego urodzenia bez wskazania płci. A karta martwego urodzenia jest dokumentem niezbędnym, by starać się o zasiłek pogrzebowy czy skrócony urlop macierzyński.

Monika Rosa, fot. archiwum prywatne
Monika Rosa, fot. archiwum prywatne

- To trudna do wyobrażenia sytuacja, która była doświadczeniem wielu kobiet. Strata ciąży, obowiązek zapłaty za badania genetyczne, kolejne procedury, koszty... Musimy z tym skończyć - komentuje Rosa.

Posłanka wnioskuje również o zniesienie obowiązku rejestracji martwo urodzonego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w przypadku ubiegania się o urlop macierzyński. W jej opinii, ułatwi to cały proces. - Zdarzają się sytuacje, gdy rodzice po poronieniu chcą, by pochówkiem zajęła się gmina bądź szpital. Obecnie lekarz wystawia kartę martwego urodzenia i wysyła ją do USC, który z urzędu nadaje imię, o czym na końcu dowiadują się rodzice i ponownie przeżywają traumę. Dlatego proponuję przepis, który decyzję o ewentualnej rejestracji w USC pozostawia rodzicom - komentuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posłanka chce uproszczenia przepisów dla kobiet po poronieniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA