Posiedzenie rządu: Ministrowie zajmą się ochroną kobiet w ciąży i matek karmiących

• Rząd zajmie się projektem noweli Kodeksu pracy dotyczącym ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek.
• Ministrowie omówią też m.in. propozycje zmian ws. oznaczeń produktów rolnych mające na celu ochronę zarejestrowanych produktów regionalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Posiedzenie rządu: Ministrowie zajmą się ochroną kobiet w ciąży i matek karmiących

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 mar 2016 18:17


W porządku obrad ustalonych na 22 marca jest również projekt ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, który określa warunki zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych tutaj z innych państw UE.

Projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajmą się we wtorek (22 marca) ministrowie, służy harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.

Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Projektowana nowelizacja zakłada, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie.

W projekcie proponuje się również doprecyzowanie upoważnienia dla rządu do określenia w rozporządzeniu wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Wiążą się one - według propozycji MRPiPS - z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów. Brane pod uwagę mają być też sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.

Czytaj tez: Polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących kobiet

Ponadto rząd omówi projekt zmian w ustawie o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych, które mają się przyczynić do skuteczniejszej ochrony zarejestrowanych produktów regionalnych.

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt ma na celu wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych w UE jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności.

Wzmocniony ma być także system nadzoru nad jednostkami certyfikującymi upoważnionymi do kontrolowania i cofania certyfikatów zgodności. Będzie również możliwość kontroli u producentów, którzy sprzedają produkty wyprodukowane niezgodnie z zarejestrowaną specyfikacją pod zarejestrowanymi nazwami lub nazwami odwołującymi się do nich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Thiril 2016-03-24 13:34:04

Lepiej późno niż wcale. Tyloma rzeczami trzeba się było zająć na początku, że o mało nie pominęli kobiet w ciąży i matek karmiących. Swoją drogą bardzo ciekawe wnioski do nich docierają w XXI wieku, żeby chronić ciężarne kobiety.... Nono, jestem pod wrażeniem. Gdyby toś był zainteresowany nowelizacją, która weszła w życie pod koniec lutego, zapraszam do artykułu na stronie Aegera.