×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Poseł w radzie nadzorczej prywatnej spółki. Co wolno parlamentarzyście?

  • Autor: PAP/AH
  • 19 gru 2022 13:55

Poseł i lider lubuskiej Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki zasiada w radzie nadzorczej prywatnej spółki Gazstal S.A. Nie poinformował o tym Marszałek Sejmu, za co zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi mu odpowiedzialność regulaminowa - pisze Gazeta Lubuska.

Poseł w radzie nadzorczej prywatnej spółki. Co wolno parlamentarzyście?
Poseł lub senator jest obowiązany powiadomić odpowiednio Marszałka Sejmu lub Marszałka Senatu o zamiarze podjęcia dodatkowych zajęć, fot. Twitter
REKLAMA

"To jakieś kuriozum i trudno mi w to uwierzyć. Nie znam drugiego takiego przypadku w całym Sejmie" - komentuje informacje GL poseł PiS Jerzy Materna. Parlamentarzysta dodaje, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. "Bycie w radzie nadzorczej prywatnej spółki, to dbanie o jej interesy, a poseł powinien dbać tylko o interes kraju i regionu" - mówi.

Czytaj także: Jak wygląda praca posła? Nowi parlamentarzyści zostaną przeszkoleni

Zapytany o to sam zainteresowany zaznaczył, że swoją aktywność w radzie podjął "po konsultacji z Biurem Obsługi Posłów Sejmu RP".

"Rzecz w tym, że to dużo za mało, aby było zgodne z prawem. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora nie pozostawia wątpliwości, że powinien dokonać wymaganych prawem zgłoszeń (art. 33 ust.1)" - pisze gazeta.

Czytaj także: W tej dziedzinie nie mamy sobie równych. Polska najgorsza w Unii Europejskiej

"Poseł lub senator jest obowiązany powiadomić odpowiednio Marszałka Sejmu lub Marszałka Senatu o zamiarze podjęcia dodatkowych zajęć, z wyjątkiem działalności podlegającej prawu autorskiemu i prawom pokrewnym" - cytuje ustawę GL.

"Takie zgłoszenie nigdy przez posła do Kancelarii Sejmu nie wpłynęło" - odpowiedziała GL Kancelaria Sejmu. "Oznacza to, że nawet jeśli poseł Sługocki z kimkolwiek decyzję o dorabianiu w radzie nadzorczej spółki Gazstal S.A. konsultował, to nie dopełnił wymaganych prawem obowiązków, czym naraził się na odpowiedzialność regulaminową" - pisze GL.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poseł w radzie nadzorczej prywatnej spółki. Co wolno parlamentarzyście?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA