- KDS
- •11 paź 2017 22:00
Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interpelację w sprawie zbyt krótkich przerw w pracy. - 15 minut to bardzo mało czasu, zwłaszcza gdy pracownicy przykładowo na posiłek muszą udać się do szatni czy stołówki, która jest znacznie oddalona od miejsca pracy - zaznacza, i pyta ministerstwo, czy planuje wydłużyć ten czas.

Jak zaznacza poseł z Lublina, to sami pracownicy, podkreślają problem, z jakim przychodzi im się mierzyć każdego dnia. - Albowiem 15 minut to bardzo mało czasu, zwłaszcza gdy pracownicy przykładowo na posiłek muszą udać się do szatni czy stołówki, która jest znacznie oddalona od miejsca pracy - podkreśla poseł.
W jego opinii w najgorszej sytuacji są pracownicy terenowi, którzy pracują w systemie 12-godzinnym bez względu na warunki pogodowe, o każdej porze roku. - Obowiązujące obecnie rozwiązania pozwalają na wydłużenie przerwy. Zwiększony czas przerwy w pracy pracownika to czas bezpłatny. W związku z tym opisane rozwiązanie pozostaje w kwestii dobrowolności pracodawcy i stosowane w zależności od porozumienia czy wewnętrznych regulaminów - wyjaśnia w swojej interpelacji.
Przypomina też, że każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, co regulują przepisy prawa pracy.
- Pracownik zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy w sytuacji, gdy dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Prawo to dotyczy pracowników zatrudnionych na pełny etat, w nieprzerywanym lub równoznacznym systemie czasu pracy oraz zatrudnionych na niepełny etat – w tym ostatnim przypadku warunkiem jest przepracowanie odpowiedniej liczby godzin w ciągu doby. Dodatkowe przerwy przysługują osobom młodocianym, niepełnosprawnym, matkom karmiącym oraz osobom pracującym w warunkach uciążliwych lub szkodliwych - opisuje przepisy prawa.
W interpelacji prosi resort pracy, aby wskazało i ile skarg pracowników związanych z nierespektowaniem przez pracodawców obowiązkowej przerwy w czasie pracy wpłynęło w poszczególnych latach w okresie ostatnich 10 lat? Czy planuje nowelizację Kodeksu pracy, tak by znalazł się w nim zapis o dłuższych przerwach dla pracowników? - Jeżeli nie, proszę o merytoryczne uzasadnienie stanowiska - zaznacza Sachajko.
Prosi też o wskazanie przepisów, które określają odległość szatni i stołówki od stanowiska pracy. Dopytuje też o plany resorty w związku z wprowadzeniem dodatkowych przerw w pracy uzależnionych od warunków atmosferycznych.


KOMENTARZE (2)