PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Poseł pyta o dłuższe przerwy dla pracowników. "15 minut to bardzo mało czasu"

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 11 paź 2017 22:00

Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interpelację w sprawie zbyt krótkich przerw w pracy. - 15 minut to bardzo mało czasu, zwłaszcza gdy pracownicy przykładowo na posiłek muszą udać się do szatni czy stołówki, która jest znacznie oddalona od miejsca pracy - zaznacza, i pyta ministerstwo, czy planuje wydłużyć ten czas.

Poseł pyta o dłuższe przerwy dla pracowników. "15 minut to bardzo mało czasu"
W opinii posła Jarosława Sachajko w najgorszej sytuacji są pracownicy terenowi, którzy pracują w systemie 12-godzinnym bez względu na warunki pogodowe, o każdej porze roku
REKLAMA

Jak zaznacza poseł z Lublina, to sami pracownicy, podkreślają problem, z jakim przychodzi im się mierzyć każdego dnia. - Albowiem 15 minut to bardzo mało czasu, zwłaszcza gdy pracownicy przykładowo na posiłek muszą udać się do szatni czy stołówki, która jest znacznie oddalona od miejsca pracy - podkreśla poseł. 

W jego opinii w najgorszej sytuacji są pracownicy terenowi, którzy pracują w systemie 12-godzinnym bez względu na warunki pogodowe, o każdej porze roku. - Obowiązujące obecnie rozwiązania pozwalają na wydłużenie przerwy. Zwiększony czas przerwy w pracy pracownika to czas bezpłatny. W związku z tym opisane rozwiązanie pozostaje w kwestii dobrowolności pracodawcy i stosowane w zależności od porozumienia czy wewnętrznych regulaminów - wyjaśnia w swojej interpelacji. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomina też, że każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, co regulują przepisy prawa pracy.

- Pracownik zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy w sytuacji, gdy dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Prawo to dotyczy pracowników zatrudnionych na pełny etat, w nieprzerywanym lub równoznacznym systemie czasu pracy oraz zatrudnionych na niepełny etat – w tym ostatnim przypadku warunkiem jest przepracowanie odpowiedniej liczby godzin w ciągu doby. Dodatkowe przerwy przysługują osobom młodocianym, niepełnosprawnym, matkom karmiącym oraz osobom pracującym w warunkach uciążliwych lub szkodliwych - opisuje przepisy prawa. 

W interpelacji prosi resort pracy, aby wskazało i ile skarg pracowników związanych z nierespektowaniem przez pracodawców obowiązkowej przerwy w czasie pracy wpłynęło w poszczególnych latach w okresie ostatnich 10 lat? Czy planuje nowelizację Kodeksu pracy, tak by znalazł się w nim zapis o dłuższych przerwach dla pracowników? - Jeżeli nie, proszę o merytoryczne uzasadnienie stanowiska - zaznacza Sachajko. 

Prosi też o wskazanie przepisów, które określają odległość szatni i stołówki od stanowiska pracy. Dopytuje też o plany resorty w związku z wprowadzeniem dodatkowych przerw w pracy uzależnionych od warunków atmosferycznych. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Poseł pyta o dłuższe przerwy dla pracowników. "15 minut to bardzo mało czasu"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Małgorzata 2021-02-19 18:10:36

    To w ogóle upokarzające, że takie sprawy są rozważane. Traktuje się tutaj pracownika gorzej niż psa, który ma zawsze dostępną miskę z jedzeniem. Rozumiem, że praca do miejsce, w którym się pracuje i wszystko ma swoje granice, ale to już uwłaczanie godnosci ludzkiej. Przerwa na posiłek powinna być tak długa, aby pracownik zdążył w spokoju i bez pośpiechu go zjeść. Moim zdaniem przy 8 godzinach pracy, zakładając, że wiele osób do pracy dojeżdża i to czasami ponad godzinę w jedną stronę, powinny być dwie przerwy, bo tak długie przerwy między posiłkami prowadzą do różnych chorób układu pokarmowego i osoby sporządzające Kodeks Pracy powinny wziąć to pod uwagę. A to że przy zmianach 10 i 12 godzinnych również jest tylko jedna przerwa... Cóż, tak jak wspominałam, lepiej traktowane są zwierzęta w naszym kraju niż ludzie.

  • yxyx 2017-10-13 14:11:11

    To nie pierwsza interpelacja w tej sprawie. Obecnie 15min przysługuje na 8h jak i na 10 albo 12, a poniżej 6h wg prawa przerwa się nie należy. Co najmniej pół godziny powinno być przerwy na 8h.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA