Poseł Nowoczesnej pyta o nową formę strajku rezydentów. "Powstaną problemy z obsadzaniem dyżurów"

Grzegorz Furgo, poseł Nowoczesnej, ma obawy co do sprawnego funkcjonowania szpitali w Polsce. Wszystko przez nową formę protestu lekarzy rezydentów, którzy zdecydowali się na wypowiadanie klauzuli opt-out. Tylko w Łódzkiem na taki krok zdecydowało się do tej pory blisko 600 medyków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poseł Nowoczesnej pyta o nową formę strajku rezydentów. "Powstaną problemy z obsadzaniem dyżurów"

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

6 gru 2017 22:46


Polityk w tej sprawie skierował interpelację do Ministerstwa Zdrowia. Dopytuje w niej Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia, czy monitoruje sytuację w szpitalach pod kątem bezpieczeństwa opieki nad pacjentami i harmonijną realizacją uzgodnionych już zabiegów oraz jak ocenia aktualną sytuację zabezpieczenia pełnej liczby godzin dyżurów w szpitalach wobec decyzji lekarzy rezydentów?

- Strajk głodowy rezydentów zatrudnionych w szpitalach się zakończył, jednak wobec fiaska rozmów prowadzonych/nieprowadzonych z Ministerstwem Zdrowia rezydenci zapowiedzieli i w dużej mierze realizują inną formę strajku, polegającą na wypowiedzeniu klauzuli opt-out, umów wiążących ich z miejscem pracy - pisze Furgo.

W jego ocenie rezygnacja z opcji nielimitowanego czasu pracy przez rezydentów przekłada się na powstawanie problemów w szpitalach z obsadzaniem dyżurów. 

O tym, że sprawa jest poważna, świadczą najnowsze statystyki podane przez Jana Czarneckiego, koordynatora wypowiadania klauzul opt-out i redukcji czasu pracy środowiska lekarskiego w woj. łódzkim. Wynika z nich, że już ponad 700 lekarzy z regionu łódzkiego zadeklarowało wypowiedzenie klauzuli opt-out. 

Z kolei z danych Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wynika, że wypowiedziano 573 umowy (stan na drugi tydzień grudnia - przyp. red). Dokumenty złożyli m.in. rezydenci i inni lekarze ze szpitali w Łodzi - ICZMP, im. Kopernika, im. Pirogowa, im. WAM oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, a także ze szpitalu w Sieradzu, Zgierzu i Bełchatowie.

Warto przypomnieć, że składana przez lekarzy czy rezydentów klauzula opt-out jest wyrażeniem zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące).

Jeśli pracownik na piśmie poinformuje swojego pracodawcę o zamiarze cofnięcia tego dokumentu, może to zrobić z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. 

W piątek, 1 grudnia, portal Medycyna Praktyczna, powołując się dane Ministerstwa Zdrowia zebrane przez urzędy wojewódzkie, podał, że w listopadzie 1318 lekarzy w Polsce, zarówno rezydentów, jak i specjalistów, wypowiedziało klauzule opt-out. W listopadzie resort zdrowia poinformował, że monitoruje sytuację dotyczącą tej kwestii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.