Grzegorz Furgo, poseł Nowoczesnej, ma obawy co do sprawnego funkcjonowania szpitali w Polsce. Wszystko przez nową formę protestu lekarzy rezydentów, którzy zdecydowali się na wypowiadanie klauzuli opt-out. Tylko w Łódzkiem na taki krok zdecydowało się do tej pory blisko 600 medyków.

Polityk w tej sprawie skierował interpelację do Ministerstwa Zdrowia. Dopytuje w niej Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia, czy monitoruje sytuację w szpitalach pod kątem bezpieczeństwa opieki nad pacjentami i harmonijną realizacją uzgodnionych już zabiegów oraz jak ocenia aktualną sytuację zabezpieczenia pełnej liczby godzin dyżurów w szpitalach wobec decyzji lekarzy rezydentów?
- Strajk głodowy rezydentów zatrudnionych w szpitalach się zakończył, jednak wobec fiaska rozmów prowadzonych/nieprowadzonych z Ministerstwem Zdrowia rezydenci zapowiedzieli i w dużej mierze realizują inną formę strajku, polegającą na wypowiedzeniu klauzuli opt-out, umów wiążących ich z miejscem pracy - pisze Furgo.
W jego ocenie rezygnacja z opcji nielimitowanego czasu pracy przez rezydentów przekłada się na powstawanie problemów w szpitalach z obsadzaniem dyżurów.
Z kolei z danych Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wynika, że wypowiedziano 573 umowy (stan na drugi tydzień grudnia - przyp. red). Dokumenty złożyli m.in. rezydenci i inni lekarze ze szpitali w Łodzi - ICZMP, im. Kopernika, im. Pirogowa, im. WAM oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, a także ze szpitalu w Sieradzu, Zgierzu i Bełchatowie.
Warto przypomnieć, że składana przez lekarzy czy rezydentów klauzula opt-out jest wyrażeniem zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące).
Jeśli pracownik na piśmie poinformuje swojego pracodawcę o zamiarze cofnięcia tego dokumentu, może to zrobić z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
W piątek, 1 grudnia, portal Medycyna Praktyczna, powołując się dane Ministerstwa Zdrowia zebrane przez urzędy wojewódzkie, podał, że w listopadzie 1318 lekarzy w Polsce, zarówno rezydentów, jak i specjalistów, wypowiedziało klauzule opt-out. W listopadzie resort zdrowia poinformował, że monitoruje sytuację dotyczącą tej kwestii.



KOMENTARZE (0)