Poparcie dla wydłużenia przerwy w pracy

Dopuszczenie dłuższej przerwy w pracy może być korzystne dla ludzi uczących się. W ciągu dnia mogą uczestniczyć w zajęciach, a potem wrócić do pracy bez konieczności wnioskowania o cały dzień urlopu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poparcie dla wydłużenia przerwy w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl/GK

www.portalsamorzadowy.pl

27 mar 2013 13:04


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera zmiany zaproponowane w projekcie poselskim dotyczącym nowelizacji przepisów o czasie pracy, których celem jest zwiększenie swobody w zakresie organizacji pracy w firmach.

Jednym z proponowanych rozwiązań uelastyczniających czas pracy i w rzeczywistości zaspokajających oczekiwania pracowników jest możliwość wydłużenia przerwy w pracy.

Pracodawca mógłby wprowadzić przerwę w pracy, niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze przekraczającym 60 minut, z zachowaniem przepisów ochronnych w zakresie dobowego i tygodniowego odpoczynku pod warunkiem, że pracownik złoży w tej sprawie indywidualny wniosek.

Jak przypomina PKPP Lewiatan, celem tej zmiany jest uwzględnienie szczególnych, wyjątkowych potrzeb pracownika, który może chcieć skorzystać z dłuższej przerwy niż 60 minut na załatwienie różnych spraw, np. odbiór chorego dziecka z przedszkola lub szkoły na wezwanie dyrektora, udanie się do urzędu w celu złożenia dokumentów lub zawiezienie członka rodziny do lekarza.

- Niejednokrotnie pracownicy są niezadowoleni, że nie mogą w ciągu dnia pracy załatwić swoich spraw prywatnych, a nawet udać się do domu, bo sam przejazd zajmuje całą przerwę, która obecnie obowiązuje. Dlatego to rozwiązanie zasługuje na poparcie, gdyż uwzględnia indywidualne potrzeby pracowników, zwłaszcza wychowujących małe dzieci i pozwala godzić życie zawodowe z rodzinnym - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy PKPP Lewiatan.

Jednocześnie podkreśla, że przerwa może być udzielona w wyjątkowych sytuacjach i na wniosek pracownika. Pracodawca nie zawsze będzie miał możliwość, żeby zgodzić się na przerwę, ze względu chociażby na godziny funkcjonowania firmy czy brak możliwości zastępstwa pracownika na ten czas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.