Pomimo pracy w warunkach szczególnych, ZUS odmówił prawa do emerytury

Technik dentystyczny udowodniła w sumie 21 lat, 7 miesięcy i 15 dni stażu ubezpieczeniowego i pracy w zawodzie. ZUS odmówił jej prawa do emerytury, ponieważ nie przedstawiła świadectwa pracy w warunkach szczególnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomimo pracy w warunkach szczególnych, ZUS odmówił prawa do emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: Infodent24.pl

www.infodent24.pl

18 sie 2014 8:45


Kobieta stale świadczyła pracę polegającą na wykonywaniu protez dentystycznych z tworzyw sztucznych, żywic akrylowych i gipsu. Z racji szkodliwości warunków odwołująca otrzymywała porcję pół litra mleka dziennie.

To czego nie przyznał kobiecie ZUS - przyznał Sąd Okręgowy w Płocku, który stwierdził, że odwołująca, mimo nieprzedstawienia świadectwa pracy w warunkach szczególnych wykazała, że w spornym okresie czasu wykonywała pracę w warunkach szczególnych. Suma okresów zatrudnienia zakwalifikowanych jako wykonywanych w szczególnych warunkach przynosi wymagane przepisami 15 lat. Tym samym odwołująca się kobieta spełniła przesłankę prawa do wcześniejszej emerytury.

Czytaj też: Młodzi rwą się do pracy jako dentyści. Uczelnie przeżywają oblężenie

Organ rentowy zaskarżył powyższy wyrok w całości, kwestionując zatrudnienie kobiety w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej na stanowisku technika dentystycznego jako pracy w szczególnych warunkach.

ZUS wskazał przy tym, że w wyroku z 1 czerwca 2010 r. II UK 21/10, Lex 619638 Sąd I Najwyższy wyraził pogląd, że w świetle przepisów nie można swobodnie, czy też wręcz dowolnie, z naruszaniem postanowień rozporządzenia, wiązać konkretnych stanowisk pracy z branżami, do których nie zostały one przypisane w tym akcie prawnym.

W ocenie ZUS, Sąd Okręgowy przekroczył granice „swobody kwalifikowania", przypisując stanowisko technika dentystycznego do działu „chemia". Tym bardziej, że w dziale IV - w chemii pod poz. 17 wymieniona jest „produkcja" określonych konkretnych „materiałów", ale prac technika dentystycznego nie można zaliczyć do „produkcji przemysłowej". Natomiast w dziale XII - w służbie zdrowia i opiece społecznej (wykaz A) nie są wymienione prace techników dentystycznych, chociaż wymienione są prace lekarzy stomatologów.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.