PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy w całym kraju dostają wezwania do wojska

 • km
 • 25 mar 2022 15:35

Od kwietnia ruszają obowiązkowe szkolenia rezerwy. Niezwiązane z działaniami wojennymi na Ukrainie ćwiczenia odbywają się w całym kraju i są obowiązkowe.

Polacy w całym kraju dostają wezwania do wojska
Łącznie wezwania na ćwiczenia może otrzymać nawet 200 tys. żołnierzy rezerwy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i mają przydział mobilizacyjny.
 • Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie do 60 lat.
 • Za każdy dzień ćwiczeń żołnierz rezerwy otrzymuje uposażenie zasadnicze wypłacane przez jednostkę wojskową, zgodnie z posiadanym stopniem etatowym zajmowanego stanowiska służbowego.

Łącznie wezwania na ćwiczenia może otrzymać nawet 200 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy.

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej WKU w Krakowie, "żołnierze rezerwy pozostający na przydziale mobilizacyjnym, bez cyklicznego szkolenia, z biegiem czasu tracą nabytą w wojsku wiedzę i umiejętności. Dlatego bardzo istotnym czynnikiem jest podtrzymywanie ich kondycji, wyszkolenia oraz zapoznanie z nowoczesną techniką wojskową i sposobem jej wykorzystywania".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z szkoleń rezerwy w pewnym momencie zrezygnowano, by powrócić do nich w 2013 roku. Zgodnie z najnowszą treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, te prowadzone będą cyklicznie do 2035 roku.

Co trzeba wiedzieć o powołaniu do wojska?

Od lutego rezerwiści w całym kraju dostają karty powołań na ćwiczenia. Te prowadzone będą od kwietnia, odbywać się będą w całym kraju i są obowiązkowe. 

Decyzje administracyjną w sprawie powołania wydaje, odpowiedni dla danego terenu wojskowy komendant uzupełnień.

Wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i posiadają przydział mobilizacyjny.

Przeczytaj: Obowiązek służby wojskowej. Kogo można powołać do wojska?

Kto jest powołany na ćwiczenia rezerwy?

Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są  szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie do 60 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (929)

Do artykułu: Polacy w całym kraju dostają wezwania do wojska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • darecki 2022-06-03 22:50:39

  taki (...) jak bede walczyc za polske

 • Rezerwista ochotnik. 2022-05-16 15:58:43

  Mam 40 lat. Jestem rezerwistą. Jak nam młodzi "w razie w" nie pomogą to nie damy rady.

 • Radek 2022-05-10 09:04:20

  Boi się pisowca tego dudy idioty psełdo policja bada cweli do lasu na dzięki

 • Honorata 2022-05-03 22:24:11

  Więcej odwagi!!! Wiadomo że wojna jest pewna,najważniejsze żeby nic nie mieć,bo tym bogaczą to trudniej,ten co nie ma nic do stracenia materialnego jest odważny,bo ten z" wyższej półki to się nogami będzie zapierać, żeby Polski bronić-ruskie same się obsłużą i zabiorą

  • PaweŁ. 2022-05-04 04:29:34

   chociaż raz w historii chciałbym by to możni tego świata walczyli i robili za mięso armatnie. Aaa no racja wtedy wojen by nie było

 • Piotrek 2022-04-13 14:44:16

  jestem pracodawca mam 41 lat , dostałem powołanie - i co teraz mam moich pracowników wysłac na przymusowy urlop?? kto im za to zaplaci? kto ZUS za moich i moj zapłaci..?? Kto bedzie realizował zamówienia ??

  • Katarzyna 2022-04-21 15:18:26

   A gdybys do szpitala szedł się leczyć ,też byś pytał czy zus zapłaci Twoim pracownikom ?Panowie ,więcej odwagi ,patriotyzmu i ducha walki o swój kawałek ogródka, bo inaczej na waszym ogródku (...) będzie się opalał.

   • Katarzyna 2022-04-21 15:33:39

    W nawiasie była nazwa naszego wschodniego sąsiada (ale została usunięta przez admnistratora), który będzie się opalał w naszych ogródkach jak mężczyźni w Polsce będą marudzić i stękać ,bo wezwali ich na ćwiczenia by przypomnieli sobie lub nauczyli się jak załadować broń lub w którą stronę iść by nie stali jaj ......y.

   • Paweł 2022-04-21 15:37:21

    Może sama idź do wojska, kobiety też są potrzebne. A co im po szkoleniach? Ludzie po wojsku to nawet strzelać nie umieją, a co mówić o sprawności fizycznej. Część ludzi to szkolenie traktuje jako wakacje. Ja w życiu bym nie poszedł. Nie zamierzam do nikogo strzelać, za naszych polityków. Jeśli będzie taka potrzeba to będę bronił siebie i rodziny, ale do tego nie potrzebne mi szkolenie wojskowe, wystarczy nabyta wiedza, własne ćwiczenia, materiały obronne - legalne. Może gdyby Ukraina się poddała, nikt by nie zginął, a Rosję zniszczyły by sankcję, by po tych samych latach wszystko wróciło do normalności. Po to są armie zawodowe, żeby szli ochotnicy. W tych czasach wojna to albo udawanie, albo ciężka artyleria, a do tego nie trzeba wielu ludzi, tylko parę komputerów, rakiet itp. Wtedy pistolety możecie sobie najwyżej zachować do strzelania sportowego.

   • Katarzyna 2022-04-21 17:08:39

    Paweł bardzo jestem ciekawa tych materiałów obronnych legalnych. Mam wrażenie, że w kobietach jest często więcej patriotyzmu i zaborczości o wolność kraju ,nie wyobrażamy sobie by nasze dzieci mówiły językiem sąsiada zza wschodniej między.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA