PARTNERZY PORTALU

Polski Ład, wojna w Ukrainie oraz inflacja. Te tematy królowały w 2022 roku

Kończący się rok przed rynkiem pracy postawił wiele wyzwań. Zaczęło się od Polskiego Ładu oraz próby zrozumienia i dostosowania się do nowych przepisów. Wybuch wojny w Ukrainie. Wyjazd Ukraińców na front. Brak dyskusji na temat wysokości podwyżek w sferze budżetowej czy podwyżki płacy minimalnej. Na koniec galopująca inflacja, która spowodowała, że nasze pensje są coraz mniej warte. O podsumowanie zmian na rynku pracy poprosiliśmy m.in. Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP, Sebastiana Koćwina, wiceprzewodniczącego OPZZ czy Katarzynę Łażewską-Hrycko, główną inspektor pracy.

Polski Ład, wojna w Ukrainie oraz inflacja. Te tematy królowały w 2022 roku
Mijający rok przyniósł wiele wyzwań na rynku pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Co zmieniło się na plus na rynku pracy w mijającym roku? Co z kolei zmieniło się na minus? Jakie wydarzenia, zmiany w prawie najmocniej wpłynęły na sytuację na rynku pracy?
  • Między innymi na takie pytania odpowiedzieli uczestnicy corocznego podsumowania, przygotowywanego przez redakcję PulsHR.pl.
  • Najczęściej wskazywali oni na konsekwencje wojny w Ukrainie oraz zmiany wprowadzone przez Polski Ład, które też wpłynęły na sytuację zawodową i finansową pracowników.

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, podkreśla, że mijający rok upłynął pod znakiem pogłębienia niepewności co do kondycji rynku pracy w przyszłości.

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych (fot. FZZ)
Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych (fot. FZZ)

- Szczerze mówiąc, nie dostrzegam żadnych znaczących elementów poprawy, a przynajmniej takich, którym warto poświęcić uwagę w ramach rocznych podsumowań. Chciałabym móc powiedzieć, że w tym roku strona rządowa w większym stopniu, aniżeli rok temu, brała pod uwagę głos partnerów społecznych, szczególnie w zakresie codzienności i przyszłości pracownic i pracowników sektora finansów publicznych, ale niestety - nie mam ku temu żadnych podstaw. Nie ma wątpliwości, że coraz więcej pracownic i pracowników zaczyna obawiać się nie tylko o warunki wynagradzania, ale o pracę w ogóle. Wzrost inflacji zawsze oznacza wzrost ryzyka wystąpienia bezrobocia. I choć zgadzam się, że jak na razie nie grozi Polsce bezrobocie w skali, którą znamy z lat poprzednich, to należy się spodziewać, że w niektórych branżach będzie dochodzić do redukcji etatów - przyznała w rozmowie z PulsHR.pl.

Nie tylko przedstawiciele związków zawodowych w kończącym się roku nie widzą zbyt wielu pozytywów. Duży pesymizm płynie również z komentarza Dawida Seiferta, prezesa Związku Pracodawców Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy. 

Dawid Seifert, prezes Związku Pracodawców Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (fot. OKAP)
Dawid Seifert, prezes Związku Pracodawców Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (fot. OKAP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski Ład, wojna w Ukrainie oraz inflacja. Te tematy królowały w 2022 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA