PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polski Ład skomplikuje działalność kilku branż. Problem jest poważny

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 24 maj 2021 10:21

Znaczne ograniczenie elastyczności rynku pracy, dodatkowe obciążenia nałożone na pracodawców i pracowników, koniec rynku freelancerów i skomplikowanie funkcjonowania osób podejmujących zlecenia zawodowe, które nie zamierzają na trwałe związywać się z konkretnym pracodawcą – przedsiębiorcy są zaniepokojeni jednym z punktów „Polskiego Ładu” zaprezentowanego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości dwa tygodnie temu.

Polski Ład skomplikuje działalność kilku branż. Problem jest poważny
Zdaniem przedsiębiorców całkowita likwidacja umów cywilnoprawnych to poważna komplikacja dla branż zatrudniających pracowników sezonowych np. gastronomii, budownictwa, usług sezonowych czy hotelarstwa (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ogłoszonym przez Zjednoczoną Prawicę Nowym Ładzie zapowiedziano likwidację umów śmieciowych. 
  • Przedsiębiorcy są przeciwni całkowitej likwidacji umów cywilnoprawnych.
  • Uważają, że to zabieranie elastyczności rynkowi pracy.

- Naszym celem jest stworzenie jednego modelu kontraktu o pracę - powiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Rozwiązanie to miałoby polegać na stopniowym ograniczaniu stosowania umów cywilnoprawnych, m.in. poprzez pełne oskładkowanie umów zleceń z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę.

Już wcześniej na lamach PulsHR.pl krytycznie oceniali ten pomysł przedstawiciele przedsiębiorców. Teraz pojawiły się kolejne głosy w tej sprawie. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W opinii Północnej Izby Gospodarczej odejście od umów cywilnoprawnych jest komplikacją, która w obecnym systemie prawnym oraz w obecnej rzeczywistości gospodarczej nie ma uzasadnienia.

– Jesteśmy zwolennikami ograniczania umów cywilnoprawnych. Przedsiębiorcy od wielu lat odchodzą od takiego modelu zatrudniania pracowników, a umowami o dzieło i zlecenie regulują tylko relacje z pracownikami sezonowymi lub takimi, którzy zatrudniani są do wykonywania konkretnych czynności. Całkowita likwidacja takich umów doprowadzi jednak do spadku atrakcyjności freelancerów na rynku i będzie powstrzymywać pracodawców przed zatrudnianiem pracowników sezonowych. Efekt może być także taki, że część kosztów będzie przerzucana na pracowników. Po prostu mniej oni zarobią – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Walczyć z nadużyciami, nie umowami

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski Ład skomplikuje działalność kilku branż. Problem jest poważny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA