PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polski Ład niekorzystny dla przedsiębiorców? Oni na pewno stracą

Aż 86 proc. właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych przewidywało, że zmiany podatkowe i dotyczące składek ZUS wprowadzone przez Polski Ład będą dla nich niekorzystne. Kto i ile straci?

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 sty 2022 11:41
Polski Ład niekorzystny dla przedsiębiorców? Oni na pewno stracą
Wśród tych, którzy są zdecydowani na zmianę sposobu rozliczania z fiskusem, dominuje chęć przejścia na ryczałt ewidencjonowany (Fot. Austin Distel/ Unsplash)
REKLAMA
  • Już w listopadzie 2021 r. 31 proc. ankietowanych przez inFakt przedsiębiorców deklarowało, że będzie chciało zmienić formę opodatkowania w związku z Polskim Ładem.
  • Główną motywacją do takiej zmiany była wysokość składki zdrowotnej po zmianach (64 proc. wskazań).
  • Wśród tych, którzy są zdecydowani na zmianę sposobu rozliczania z fiskusem, dominuje chęć przejścia na ryczałt ewidencjonowany - taką wolę wyraziło 80 proc. z nich.

Pomimo systemu podatkowego uznawanego pod kątem skomplikowania za 10. na świecie i 2. w Europie, w Polsce przybywa jednoosobowych działalności gospodarczych. Ich liczba przekroczyła już 2,6 mln. 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy podatkowe Polskiego Ładu, które na pewno nie ułatwiają przedsiębiorcom życia. W związku z nimi niemal co trzeci przedsiębiorca ankietowany przez firmę inFakt z branży księgowo-technologicznej deklarował, że będzie chciał zmienić formę opodatkowania.

Czytaj też: "Większość pracowników nie będzie zadowolona z pensji". Kolejna pułapka Polskiego Ładu

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Aż 86 proc. właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych przewidywało, że zmiany podatkowe i dotyczące składek ZUS wprowadzone przez Polski Ład będą dla nich niekorzystne. Przedsiębiorcy byli też przekonani, że dotknie ich podwyżka świadczeń – wskazało tak 88 proc. z nich - wskazuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Kto i ile straci?

Aby zilustrować zmiany dla podatników rozliczających się według różnych form opodatkowania, Piotr Juszczyk przytacza kilka przykładów.

Karta podatkowa

Właścicielka zakładu kosmetycznego w 2021 roku opłacała składkę zdrowotną w kwocie 381,81 zł, którą może odliczyć od podatku ustalonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Do zapłaty pozostawało więc około 53 zł. Natomiast od 2022 r. składka zdrowotna wynosi dla niej 270,90 zł bez możliwości odliczenia podatku. Zapłaci więc z tego tytułu ok. 220 zł miesięcznie więcej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polski Ład niekorzystny dla przedsiębiorców? Oni na pewno stracą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Obatel 2022-01-18 16:05:07

    Czy człowiek człowiekowi może zgotować taki los?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA