×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polski Ład dołożył obowiązków, ale nie wszystkim. Oto lista szczęściarzy

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 15 lut 2022 16:27

Polski Ład nałożył na podatników kilka nowych obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak pewne grupy, których powyższy obowiązek nie obejmuje.

Polski Ład dołożył obowiązków, ale nie wszystkim. Oto lista szczęściarzy
Są grupy zwolnione z nowych obowiązków, które nałożył na nie Polski Ład (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Po wejściu w życie nowych przepisów większość płatników jest aktualnie zobowiązana do złożenia deklaracji do ZUS.
 • Wynika to ze zmian dotyczących rozliczania składki zdrowotnej, której wysokość jest obecnie uzależniona od poziomu uzyskanego dochodu.
 • Jednak są nieliczni płatnicy, którzy nie muszą składać dokumentów rozliczeniowych do ZUS. To m.in. duchowni.

Jedną z grup płatników, które nie muszą co miesiąc składać deklaracji do ZUS, są osoby duchowne opłacające składki wyłącznie za siebie, które zadeklarowały w ostatniej deklaracji rozliczeniowej minimalną podstawę wymiaru składek. Co ważne, zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych dotyczy również tych miesięcy, w których zmienia się wysokość minimalnej podstawy wymiaru składek.

Czytaj więcej: PIT-2, ulga dla klasy średniej, składka zdrowotna. Odpowiedzi na najczęstsze pytania do Polskiego Ładu

Kolejną grupą, która nie musi składać dokumentów rozliczeniowych do ZUS są osoby zatrudniające, na podstawie umowy uaktywniającej, wyłącznie nianię.

- Jest tutaj jednak pewien warunek. W ostatnich złożonych za pełny miesiąc dokumentach rozliczeniowych, które były oznaczone identyfikatorem z zakresu 40–49, płatnik musi wykazać podstawę wymiaru składek nieprzekraczającą 50 proc. minimalnego wynagrodzenia przy umowie zawartej po 1 stycznia 2018 roku lub nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie przy umowie zawartej przed 1 stycznia 2018 roku – mówi Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.

Emeryci i renciści 

Osoby, które dobrowolnie zgłosiły się do ubezpieczeń emerytalnych oraz rentowych i opłacają składkę wyłącznie za siebie, są również zwolnione z obowiązku miesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych do ZUS.

- Warto jednak podkreślić, że również w tej grupie jest jeden warunek, który należy spełnić, by móc skorzystać z wyżej wspomnianego prawa – płatnik w swojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej musi zadeklarować do podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę – dodaje ekspertka z Systim.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polski Ład dołożył obowiązków, ale nie wszystkim. Oto lista szczęściarzy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • RYSZARD 2022-02-16 01:00:28

  Ja jestem zadowolony z Polskiego Ładu Niech Żyje Polska, Premier Morawiecki, Jarosław Kaczyński i Polacy ale opozycja to zwykli zdrajcy i mafiozi

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA