Minister Elżbieta Rafalska zleciła w lipcu Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) skontrolowanie polskich centrów Amazona. Teraz Inspekcja przedstawiła wyniki 52 kontroli, które przeprowadziła w ciągu ostatnich czterech lat. Stwierdzono wtedy liczne nieprawidłowości; centra w większości przypadków zastosowały się do zaleceń.
- Autor:JRP
- •3 sie 2018 10:29

Minister zaniepokoiły liczne doniesienia prasowe dotyczące między innymi łamania przepisów prawa pracy.
Jeśli Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła, proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach - napisała w piśmie do Głównego Inspektora Pracy.
Czytaj też: Kontrola w Amazonie? "Jesteśmy zaskoczeni tym listem"
PIP poinformował zatem minister Rafalską, że w latach 2014-2018 jej inspektorzy kontrolowali centra logistyczne polskiego Amazona 52 razy: 32 kontrole przeprowadzili w Bielanach Wrocławskich, 18 w Sadach koło Poznania, 2 w Sosnowcu i 1 w Kołbaskowie.
Objęły one kwestie związane z prawną ochroną pracy, w tym między innymi z przestrzeganiem norm czasu pracy i z wynagrodzeniami. Kontrolowano bezpieczeństwo pracowników: analizowano wypadki przy pracy, sposób organizowania stanowisk pracy, sprawdzano jak urządzane są pomieszczenia higieniczno-sanitarne, czy i jak przeprowadza się szkolenia bhp i badania lekarskie. Zmierzono też wydatek energetyczny związany z wykonywaną pracą na poszczególnych stanowiskach.
Inspektorzy podjęli 117 decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, złożyli 203 wnioski w wystąpieniach, wydali 13 poleceń. Nieprawidłowości dotyczyły między innymi:
- sposobu przeprowadzania wstępnych i okresowych szkoleń bhp oraz ich dokumentowania,
- przestrzegania przepisów bhp dotyczących pomieszczeń pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
- zasad magazynowania i składowania,
- odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej,
- wysokości i terminowości wypłat wynagrodzenia,
- sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy.
- Wobec winnych 26 wykroczeń nałożono 12 mandatów na łączną kwotę 18 tys. zł. Zastosowano 5 środków wychowawczych.
Amazon zastosował się do większości decyzji i poleceń. PIP zapewnia, że warunki pracy w jego centrach poprawiły się.
- Od początku działalności jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi władzami, w tym także Inspektoratem Pracy i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Naszym priorytetem jest pełna zgodność z prawem pracy i jeśli coś wymaga poprawy, poprawiamy to. Gdybyśmy nie byli dobrym pracodawcą, nie zdołalibyśmy zatrudnić na tak konkurencyjnym rynku pracy 14 tys. pracowników - komentuje rzecznik Amazona Marta Rzetelska.


KOMENTARZE (8)