Polska Razem: zlikwidować ZUS i wprowadzić emeryturę obywatelską

ZUS i wprowadzenie powszechnej emerytury obywatelskiej zaapelowali w poniedziałek politycy Polski Razem Jarosława Gowina: wiceprezes prof. Krystyna Iglicka-Okólska i poseł Przemysław Wipler.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska Razem: zlikwidować ZUS i wprowadzić emeryturę obywatelską

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lut 2014 18:12


Ich zdaniem państwo powinno zapewnić obywatelom powszechną, równą dla wszystkich emeryturę. Polacy też powinni mieć swobodę oszczędzania środków obecnie kierowanych do państwowego ubezpieczyciela w ramach trzeciego filaru - przekonywali na konferencji w Warszawie.

Na konferencji w Krakowie do sprawy OFE ustosunkował się także szef partii Jarosław Gowin. Jego zdaniem jesteśmy obecnie świadkami "historycznego momentu, bo pierwszy raz od upadku komunizmu dochodzi do grabieży ze strony państwa, dokonanej na 16 mln Polaków". W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne miały przekazać ZUS-owi obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.

"Połowa oszczędności emerytalnych 30-, 40-latków zostanie dzisiaj zagrabiona przez rząd, który w ten sposób próbuje ukryć efekty własnej nieudolności. Donald Tusk miał sześć lat, by przedstawić niezbędne zmiany. Bał się ich, a jego polityka doprowadziła do fatalnego stanu budżetu" - mówił szef Polski Razem.

W jego ocenie przejęte pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na łatanie dziury budżetowej, ale także na "rozdawanie kiełbasy wyborczej". Konsekwencje będą fatalne nie tylko dla przyszłych emerytów, ale i dla całej gospodarki.

"Według danych ekspertów ZUS jest już bankrutem. W 2022 r. zabraknie pieniędzy na emerytury. To ten rok, w którym - jak mówi Donald Tusk - wejdziemy do grona 20 najbogatszych krajów świata" - mówił Gowin.

Dlatego Okólska i Wipler przedstawili pomysł partii polegający na likwidacji ZUS i wprowadzeniu emerytur obywatelskich. "Każdy Polak wchodzący na rynek pracy otrzymywałby taką samą emeryturę, która stanowiłaby minimum gwarantowane przez państwo, nie płacąc składek. Dodatkowo mógłby skorzystać ze zwolnienia od podatku z jego pracy i odkładać pieniądze na emeryturę. To ma być nie tylko oszczędzanie w ramach OFE. Także zakup mieszkania powinien być wspierany przez państwo, jako sposób oszczędzania" - mówił Wipler. "Emerytura obywatelska i trzeci filar - dziś nie ma lepszych rozwiązań emerytalnych na świecie" - podkreśliła Okólska.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.