PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska bez wiz dla Ukraińców. Język i stawki zatrzymują ich w Polsce

  • Autor: GP
  • 22 cze 2017 19:15

Ukraińcy z racji podobieństwa kulturowego, językowego raczej będą zostawać w Polsce, niż szukać szczęścia w dalej od ich ojczyzny położonych krajach UE.

Polska bez wiz dla Ukraińców. Język i stawki zatrzymują ich w Polsce
Na zdjęciu ukraińskie lalki regionalne. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Od 11 czerwca Ukraińcy w UE mogą przebywać bez wizy długoterminowej aż 90 dni.

• Jak przekonuje Natalia Bogdan z Jobhouse taka sytuacja prawna jest dla nich aż nadto dobra. Z racji pokrewieństwa językowego i kulturowego wolą zostawać w Polsce, niż szukać zatrudnienia np. w Niemczech.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• - Zniesienie wiz ułatwi obywatelom Ukrainy przemieszczanie się po UE, ale nie oznacza to, że automatycznie mogą oni podjąć legalne zatrudnienie, omijając dopełnienie określonych prawnie formalności - zaznacza Bogdan.

 

Zgodnie z nowymi zasadami wydawania wiz dla obywateli Ukrainy od 11 czerwca mogą oni wjechać do Polski na 90 dni. Tak rozumiana, domyślna wiza nie wymaga przysłowiowej pieczątki w paszporcie i jest wydawana w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Mogą więc z niej skorzystać Ukraińcy starający się o pracę w Polsce.

90 dni dotyczy nie tylko Polski, ale wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej ppor. SG Agnieszka Golias podkreślała, że zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen.

Czytaj też: Polski rynek pracy ucierpi na zniesieniu wiz dla Ukraińców?

Paszporty biometryczne, upoważniające obywateli Ukrainy do podróżowania do państw unijnych bez wiz, wydawane są w tym kraju od 2015 r. Dotychczas wydano ich ponad 3 miliony w liczącym ponad 44 miliony ludzi państwie.

Wizy a praca w Polsce

Polska to od lat kierunek bardzo interesujący zarobkowo dla wschodnich sąsiadów, przemawia za tym bliskość geograficzna, ale także kulturowa.

Od kilku lat widoczny jest napływ pracowników z Ukrainy, szczególnie odczuwalny w dużych miastach. Podejmują się oni podstawowych prac, coraz częściej w handlu i usługach. Zatrudniają się jako sprzedawcy w sklepach, obsługa lokali gastronomicznych czy kierowcy komunikacji miejskiej.

- Podjęcie pracy w obcym kraju, w sektorze usług wymaga znajomości danego języka, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Język polski i ukraiński cechuje wiele podobieństw, stąd jego nauka nie sprawia Ukraińcom większego kłopotu - podkreśla Natalia Bogdan, właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse, która współpracuje z ukraińskimi pracownikami na polskim rynku pracy. - Zupełnie inaczej jest z językami niesłowiańskimi: niemieckim czy francuskim. Dla wielu właśnie kwestia językowa stanowi barierę nie do pokonania

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska bez wiz dla Ukraińców. Język i stawki zatrzymują ich w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA