Polscy rolnicy nie unikną kar za przekroczenie kwoty mlecznej

Polscy rolnicy nie mają co liczyć na to, że w tym roku unikną kar za przekroczenie limitów produkcji mleka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy rolnicy nie unikną kar za przekroczenie kwoty mlecznej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Nasz Dziennik

17 wrz 2014 8:11


Polska przekroczyła swoją krajową kwotę mleczną o 170 mln kg, czyli o 1,7 proc. - w roku kwotowym 2013/2014 mogliśmy wyprodukować około 10 mld kg mleka. Kara za każdy kilogram surowca ponad przyznany limit wynosi nieco ponad 29 groszy - donosi "Nasz Dziennik".

Polska zabiegała od dawna o zawieszenie naliczania kar, ale bezskutecznie. "Rolnicy wiedzieli, jakie są konsekwencje nadmiernej produkcji. Znali wielkość kwot i mieli świadomość uiszczenia opłaty karnej w przypadku jej przekroczenia" - powiedział Luiz Carazo Jimenez z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej.

Czytaj też: Rolnikom grozi bankructwo, jeżeli przekroczą kwotę mleczną

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, obawia się załamania na rynku mleka, bo od początku spadają ceny skupu surowca, a handel naciska na obniżenie przez mleczarnie cen zbytu przetworów mlecznych, rzekomo z powodu embarga nałożonego przez Rosję, co spowodowało zwiększenie podaży na rynku krajowym.

"W 90 proc. produkcja mleczarska jest przeznaczana na rynek krajowy, eksport do Rosji jest marginalny i drastyczny spadek cen jest nieuzasadniony" - wyjaśnia Wiktor Szmulewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.