PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polscy ojcowie nie korzystają z urlopów rodzicielskich. Będą do tego zmuszeni?

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. W Polsce rola ojców w wychowaniu dzieci sukcesywnie rośnie, ma to wpływ na zarządzanie zespołami i ludźmi w pracy. Ogromna większość ojców w Polsce (podobnie jak we Francji czy też np. w Czechach) nie korzysta z urlopów rodzicielskich. Parlament Europejski ma pomysł, jak można zmienić tę sytuację, bowiem nawet w liberalnej Skandynawii mniej ojców niż matek zajmuje się dziećmi. To nie podoba się europosłom.

Polscy ojcowie nie korzystają z urlopów rodzicielskich. Będą do tego zmuszeni?
Mężczyźni mniej chętnie idą na urlop rodzicielski, ponieważ wolą opiekować się starszymi dziećmi. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku 2019 z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób, to o 2,3 tys. mężczyzn więcej niż rok temu – wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego można skorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Niestety z urlopem rodzicielskim jest zdecydowanie gorzej. W pierwszych czterech miesiącach tego roku 242,2 tys. osób skorzystało z urlopu rodzicielskiego, w tej grupie ojców było zaledwie 2 tys.
  • Jak wskazują przyczyną tych dysproporcji mogą być nierówne zarobki oraz tradycyjny podział ról w społeczeństwie.
  • Na postawę mężczyzn wpływa także środowisko pracy oraz nieprzychylność ze strony szefa lub szefowej.
  • W kwietniu 2019 r. europosłowie przegłosowali przepisy ws. nowych zasad urlopów rodzicielskich, które przewidują, że przez co najmniej dwa miesiące z przywileju korzystać będzie drugi rodzic. Regulacje mają pomóc matkom w powrocie do pracy i zachęcać ojców do większego zaangażowania się.

23 spośród 34 krajów OECD oferuje płatny urlop rodzicielski dla ojców nowonarodzonych dzieci. Jednak w Polsce tylko niewielki procent rodziców, którzy korzystają z tej możliwości, to mężczyźni. W przypadku Australii, Francji, Czech proporcja jest podobna. Może to jednak wyglądać inaczej. Udział może sięgać 40 proc. a nawet więcej, ale to tylko praktyka kilku krajów naszego kontynentu. Takie wyniki zobaczymy w badaniach OECD w krajach skandynawskich i w Portugalii. W Finlandii udział ojców w latach 2006-2016 podwoił się, podczas gdy w Belgii wzrósł o prawie dziesięć procent w tym samym okresie.

Zarobki i stereotypy

Dlaczego tak się dzieje, że ojcowie nie korzystają z urlopów? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to predyspozycje, mężczyzna na dłuższą metę skutecznie nie zastąpi kobiety w pierwszych tygodniach życia dziecka. Drugi z nich to zarobki. W większości przypadków to mężczyzna jest żywicielem rodziny, a jego pensja jest wyższa niż w przypadku kobiet. Z danych Eurostatu wynika, że różnica w zarobkach w naszym kraju wynosiła średnio 7,2 proc. na niekorzyść kobiet.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy ojcowie nie korzystają z urlopów rodzicielskich. Będą do tego zmuszeni?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA