PARTNERZY PORTALU

Politycy PO o obniżeniu wieku emerytalnego: Hucpa polityczna

  • Autor: PAP/JP
  • 24 wrz 2015 13:16

Zdaniem polityków PO system emerytalny wymaga zmian. Jednak projekt przygotowany przez Andrzeja Dudę jest według nich niechlujny, błędny i niekonstytucyjny.

Politycy PO o obniżeniu wieku emerytalnego: Hucpa polityczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Prezydent w poniedziałek 21 września skierował do Sejmu projekt ustawy, który przywraca wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Inicjatywę od kilku dni krytykują m.in. politycy PO. Po raz kolejny Platforma odniosła się do propozycji Dudy.

- Sprawa jest rzeczywiście poważna - mamy głębokie przekonanie, że ustawa, która trafiła kilka dni temu do Sejmu, przygotowana przez kancelarię pana prezydenta Andrzeja Dudy, jest tylko i wyłącznie zagrywką polityczną - oceniła Joanna Mucha, rzeczniczka sztabu wyborczego PO.

Według niej, koszt prezydenckich zmian tylko do 2020 roku to 40 mld złotych, a do 2040 - nawet 500 mld złotych.

- Ten niedobór środków w systemie emerytalnym będzie skutkował albo bardzo wysoka podwyżką podatków, albo bardzo dużym obniżeniem emerytur - zaznaczyła Mucha.

Przypomniała też wyliczenia ekonomistów, że powrót do poprzedniego wieku emerytalnego może oznaczać, że świadczenia kobiet będą nawet o 70 proc., a mężczyzn - o 20 proc. niższe niż gdyby pracowali do 67. roku życia.

Wątpliwości konstytucyjne

Politycy PO zarzucili też prezydentowi niekonsekwencję - przypomnieli, że najpierw w kampanii wyborczej zapowiadał przywrócenie wieku emerytalnego 60 i 65 lat, następnie we wniosku referendalnym proponował powiązanie wieku emerytalnego ze stażem pracy, teraz znów zaproponował wprowadzenie wieku emerytalnego sprzed reformy.

- Mamy zatem pytanie: jakie jest stanowisko pana prezydenta, skoro co chwila to stanowisko jest zmieniane? - pytała Mucha.

Zdaniem rzeczniczki kampanii PO, projekt Dudy budzi bardzo daleko idące wątpliwości konstytucyjne. W tym kontekście przywołała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja ubiegłego roku, w którym Trybunał wskazał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn może być niekonstytucyjne.

Błędy w języku i w obliczeniach

Posłanka PO oceniła ponadto, że propozycja prezydenta została przygotowana w sposób niechlujny, na kolanie.

- Świadczą o tym przede wszystkim błędy w obliczeniach, polegające na tym, że zsumowano skumulowane wartości, czyli zsumowano sumę. Gdybyśmy chcieli w ten sposób liczyć gole Roberta Lewandowskiego, to okazałoby się, że strzelił ich 15, a nie 5. To są naprawdę podstawy dotyczące liczenia i posługiwania się ekonomią w przygotowaniu skutków tego typu ustawy - stwierdziła rzecznika kampanii PO.

Autorów projektu Dudy krytykowała też za błędy językowe. Jak mówiła, w dokumencie znalazło się np. sformułowanie "skłócenie" zamiast "skrócenie" wieku emerytalnego.

Nie można tak pracować

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy PO o obniżeniu wieku emerytalnego: Hucpa polityczna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA