Polacy świętują Trzech Króli. W orszaku zamiast w pracy

6 stycznia jest od 2010 r. ustawowo dniem wolnym od pracy. Polacy na nowo przyzwyczaili się do święta i chętnie uczestniczą w jego obchodach. Mimo że przypłacili to utratą wolnego za święta przypadające w soboty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy świętują Trzech Króli. W orszaku zamiast w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

6 sty 2016 0:02


W środę 6 stycznia ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przejdą Orszaki Trzech Króli. To o 90 miejscowości więcej niż w roku ubiegłym. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny - za Betlejemską Gwiazdą prowadzą uczestników do szopki z bożą rodziną tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu. Do orszaku może przyłączyć się każdy.

Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli podkreśla że "fenomen orszaku nie polega na tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko na tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii”.

- Najbardziej cieszy mnie to, że tylu ludzi wychodzi na ulice, żeby radośnie i wspólnie przeżywać to święto. Było to niemożliwe w dniu roboczym, tym bardziej, że święto przypada zimą, kiedy to dzień jest bardzo krótki – podkreśla Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi, inicjator obywatelskiego projektu ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Wcześniej wolne 6 stycznia obowiązywało do 1960 r.

- Zamach na to najstarsze święto chrześcijańskie wykonał Władysław Gomułka, I Sekretarz PZPR, i w roku 1960 wykreślono je - po niemal tysiącu lat - z kalendarza dni wolnych od pracy. Nie przywrócił go ani Sejm "kontraktowy", ani żaden z Sejmów III RP. Trzeba było wielkiej społecznej akcji upomnienia się o godne świętowanie pamięci tamtych wydarzeń w Betlejem przed ponad 2000 lat - przypomina Kropiwnicki.

Jedno z największych świąt chrześcijańskich obchodzone jest uroczyście jako dzień wolny także w wielu innych krajach: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze. W Niemczech uroczystość Objawienia Pańskiego przypadająca 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w trzech „krajach związkowych": Badenii – Wirtembergii, Bawarii, Saksonii Anhalt. W Szwajcarii wolne mają mieszkańcy kantonów: Schwyz, Tessin, Uri, Graubünden.

Przypomnijmy, projekt Kropiwnickiego ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, wprowadzono pod obrady Sejmu w 2010 r. Uzyskał poparcie większości posłów, ale w zamian PO usunęła z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługiwał dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Obecnie liczba świąt w naszym kraju wynosi 12. Ustawowo odpoczywamy w Nowy Rok, w Trzech Króli, Poniedziałek Wielkanocny, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz w w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.