PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy nie mają co narzekać na brak wolnego. Niektórzy mogą nam pozazdrościć

  • jk
  • 24 lip 2022 6:01

Chociaż Polacy narzekają na zbyt mało dni wolnych od pracy – statystyki mówią same za siebie. Liczba dni urlopu wypoczynkowego w Polsce mieści się w średniej krajów europejskich, a o ponad rocznym, płatnym urlopie macierzyńskim mieszkańcy innych zakątków świata mogą tylko pomarzyć. Gdzie korzystanie z odpłatnego urlopu jest normą, a w których krajach otrzymanie płatnych dni wolnych od pracy graniczy z cudem?

Polacy nie mają co narzekać na brak wolnego. Niektórzy mogą nam pozazdrościć
Według polskiego prawa każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest uprawniona do skorzystania z urlopu wypoczynkowego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zatrudnionym w USA nie przysługuje ani jeden dzień urlopu wypoczynkowego, a płatny urlop rodzicielski nie istnieje (z wyjątkiem kilku stanów, które ustanowiły odrębne przepisy w zakresie udzielenia urlopu rodzicielskiego, jak np. Kalifornia).
  • Pracownicy we Francji mogą wykorzystać aż 30 dni płatnego urlopu w ciągu roku, a urlop macierzyński wynosi 16 tygodni (6 przed porodem i 10 tygodni po porodzie) i jest powiększany o kolejne tygodnie w zależności od liczby dzieci.
  • Urlop macierzyński w Japonii trwa jedynie 14 tygodni (6 tygodni przed porodem i 8 tygodni po porodzie). Urlop wypoczynkowy w Kraju Kwitnącej Wiśni z kolei trwa 20 dni, ale przysługuje tylko tym, którzy przepracowali minimum 6,5 roku.

Według polskiego prawa każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest uprawniona do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. W zgodzie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, pod warunkiem, że ten uzyskał do niego prawo.

W praktyce etatowcy z ponad 10-letnim stażem pracy otrzymują 26 dni roboczych płatnego urlopu wypoczynkowego. Osoby z mniejszym niż 10 lat stażem - mają natomiast prawo do 20 dni urlopu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zeszłoroczne badanie TNS Kantar i ZBP wskazuje, że niemal połowa ankietowanych Polaków wykorzystuje urlop wypoczynkowy w jednorazowym wymiarze od 7 do 10 dni. Na dłuższy wypoczynek wybiera się niespełna 11 proc. badanych. Może to wynikać z kilku czynników: możliwości finansowych, odpowiedzialności zawodowej, chęci podzielenia urlopu wypoczynkowego na kilka transz lub obawy o niezadowolenie pracodawcy z dłuższej nieobecności w pracy - mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT.

Dodatkowo każda osoba zatrudniona na etat może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie oraz urlopu okolicznościowego. Młodzi rodzice mogą natomiast pójść na urlop macierzyński, tacierzyński, rodzicielski, ojcowski i wychowawczy. Pracownicy mogą także skorzystać z bezpłatnego lub szkoleniowego urlopu.

Czytaj więcej: Nie tylko urlop wypoczynkowy. Kto, jak długo i z jakiej okazji odpocznie od pracy?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy nie mają co narzekać na brak wolnego. Niektórzy mogą nam pozazdrościć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Realista Millenials 2022-07-24 22:05:56

    Twórcy portalu PULSHR chyba powoli dochodzą do wniosku, że należałoby coś pozytywnego nzacząć pisać o naszym rynku pracy, bo.... niedługo żadnego młodego tu już nie będzie....Dane mówią same za siebie, ja nie patrzę już przez pryzmat urlopu mam go głęboko...Ale gdy tu na rok zarobisz na tym samym stanowisku 30 000zł (powiedzmy 7500$) to w Stanach masz 60 000$ serio niedługo będziecie rekrutować chyba Kapuśniaczka z Luis De Funes ... wymyślajcie dalej durne pytania na wejściówki do korpo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA