PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy nie chcą dawać Ukraińcom zasiłków socjalnych

  • Autor: PAP/rs
  • 7 cze 2022 8:33

Większość Polaków, choć przychylna Ukraińcom, jest przeciwna przyznawaniu im w Polsce świadczeń 500+ i zasiłków socjalnych. Badania UW pokazują, jak chcemy pomagać - donosi we wtorek "Rzeczpospolita".

Polacy nie chcą dawać Ukraińcom zasiłków socjalnych
Większość Polaków jest przeciwna przyznawaniu Ukraińcom świadczeń 500+ i zasiłków socjalnych (Fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA

"Po inwazji Rosji na Ukrainę diametralnie zmienił się stosunek Polaków do Ukraińców. Akceptujemy ich w Polsce, we własnym mieście, szkole i nadal chcemy intensywnie pomagać, wysyłając broń i żywność. Gdy w grę wchodzi konkretna pomoc finansowa dla uchodźcy tu, na miejscu, nasza przychylność drastycznie spada - tylko średnio co siódmy respondent jest za tym, by Ukraińcy w Polsce mieli taki sam dostęp do świadczeń rodzinnych, jak 500+, i zasiłków socjalnych jak my" - podaje gazeta.

Jak czytamy, "nieco więcej, bo 59 proc., akceptuje bezpłatną opiekę zdrowotną, a 51 proc. - dostęp do dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł". "Także niespełna 30 proc. badanych wyraża zgodę, by Ukraińcy osiedlali się w naszym kraju, ale aż 64,2 proc. uważa, że powinniśmy im pomagać do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju. Te zaskakujące wyniki przynoszą badania pod kierunkiem dr. Roberta Staniszewskiego z Katedry Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Uniwersytetu Warszawskiego +Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego+" - infromuje "Rz".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Odpowiedzi są spójne, tzn. respondenci zdecydowanie akceptują bardzo szeroką pomoc dla Ukrainy i uchodźców z Ukrainy, ale z dużo niższym poparciem dla wsparcia finansowego. Poza akceptacją wysyłania polskich żołnierzy do Ukrainy wsparcie finansowe jest najniżej ocenianą kategorią - zaledwie 45,7 proc. Nawet przekazanie przez Polskę tzw. broni ciężkiej ma dużo większe poparcie społeczne (52,2 proc.)" - wskazuje dr Robert Staniszewski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polacy nie chcą dawać Ukraińcom zasiłków socjalnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marcin z WAWY 2022-06-08 17:14:21

    Pomagac z rozsadkiem gdzie nikt nie ucierpi na "POLSKIM" pomaganiu (mowa o Polskich obywatelach

  • Marcela 2022-06-08 06:57:17

    Pomagać trzeba ślę 500 plus to przesada ,ja muszę zapier.....ć(sory za wyrażenie),Ale szlak mnie trafia mam 3 dzieci na studiach i ja pomocy nie mam ,więc pomóc tak ale w granicach rozsądku

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA