Polacy na chorobowym... urlopie

Podczas kontroli ZUS wychodzi na jaw, że chorzy pracownicy "leczą się" na zagranicznych wycieczkach lub przy plewieniu domowego ogródka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy na chorobowym... urlopie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 mar 2014 8:30


I w całym 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych łącznie wstrzymał lub ograniczył wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę aż 212 mln zł - pisze "Dziennik Polski".

Z kolei ZUS w Krakowie w 2013 r. "zaoszczędził" z tego samego tytułu blisko 1 mln zł. Połowę tej kwoty stanowią wstrzymane wypłaty po kontroli 20 tys. chorych krakowian, przebadanych w gabinetach zusowskich lekarzy orzeczników - okazało się, że chorobę symuluje prawie co 10 pacjent. Zaś wypłatę pozostałej kwoty wstrzymano po kontrolach w domach chorych - wylicza dziennik.

Wstrzymanie świadczeń chorobowych wynika z tego, że ubezpieczeni często traktują swoje zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop i np. wybierają się na zagraniczne wczasy, przeprowadzają remont mieszkania lub pracują w ogrodzi
e - wskazuje Anna Szaniawska z krakowskiego oddziału ZUS.

Jak dodaje, zdarza się też, że mimo przebywania na zwolnieniu przedsiębiorcy wykonują pracę w swojej firmie, a pracownicy dorabiają w innym miejscu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
ZUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.