1 maja obchodzimy Święto Pracy. Czy jednak pracownicy mają powody do świętowania? Jak eksperci oceniają ostatni rok na rynku pracy oraz zmiany wprowadzone przez rząd? Zapytaliśmy m.in. Dorotę Gardias, Artura Skibę, Grzegorza Baczewskiego, Piotra Dudę, Annę Wichę i Pawła Gniazdowskiego.
- Autor:Justyna Koc
- •1 maj 2018 6:00

- Polscy pracownicy mają wiele powodów do zadowolenia. Rosnąca gospodarka i spadek bezrobocia, które według danych GUS w marcu sięgnęło 6,6 proc., przekładają się na dynamiczny wzrost płac i rosnące wydatki na świadczenia pozapłacowe. Ostatni rok był – z punktu widzenia zatrudnionych – prawdopodobnie najlepszym w naszej najnowszej historii.
Na pytanie, ile w tym zasługi rządzących, trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Najważniejszą zmianą ostatnich miesięcy było wprowadzenie zakazu handlu w niektóre niedziele. Nie da się jeszcze w pełni miarodajnie przeanalizować wpływu tego ruchu na rynek pracy, ale z pewnością obok beneficjentów są też przegrani. Część punktów handlowych ograniczyła zatrudnienie lub zmieniła jego warunki. W niektórych sieciach pracownicy muszą "odrabiać" niedziele w sobotnie wieczory albo zaczynać swoją zmianę tuż po północy, kiedy formalnie jest już poniedziałek.
Druga z wielkich zmian to ta, która ostatecznie nie weszła w życie. Propozycja Komisji Kodyfikacyjnej dot. zmian w Kodeksie Pracy była kontrowersyjna i dobrze, że nie została przyjęta w proponowanym kształcie. Wielu pracowników oczekuje jednak, że część zmian, które zostały zaproponowane, będzie dalej dyskutowana przez polityków. Przedstawiciele rządu z poparciem związków zawodowych wskazują, że polski rynek pracy jest nadmiernie elastyczny, głównie ze względu na wysoki wskaźnik niestandardowego zatrudnienia. W nieodległej przyszłości możemy zatem spodziewać się prób ustawowego zmieniania tego stanu. Należy jednak pamiętać o tym, że "rynek pracownika" nie potrwa wiecznie. Bank Światowy w roboczym projekcie najnowszego raportu sugeruje rządom dalsze uelastycznianie. W założeniu ma to być właśnie przygotowanie do trudniejszych czasów – wyjaśnia Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. (Fot. mat. pras.)


Słowa kluczowe
- Dorota Gardias
- Forum Związków Zawodowych
- Piotr Duda
- Solidarność
- Artur Skiba
- Antal
- Anna Wicha
- Adecco
- BCC
- Katarzyna Lorenc
- Wiesława Taranowska
- OPZZ
- Agnieszka Kolenda
- Hays Poland
- Barbara Sypniewska
- Paweł Gniazdowski
- Lee Hecht Harrison DBM Polska
- Emilia Tarnawska
- People
- Łukasz Kozłowski
- Pracodawcy RP
- Marzena Milinkiewicz
- Randstad Polska
KOMENTARZE (0)