Polacy chcieliby pracować w soboty, ale za dodatkowe wynagrodzenie

Trzy piąte pracujących Polaków (62 proc.) przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracowało w sobotę. Najczęściej w zamian otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie (27 proc.), nieco rzadziej dzień „wolny" (19 proc.).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy chcieliby pracować w soboty, ale za dodatkowe wynagrodzenie

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl/Konfederacja Lewiatan

www.portalspozywczy.pl

13 lis 2014 11:23


Tak wynika z badania TNS Polska zrealizowanego dla Instytutu Badań Strukturalnych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan widać, że Polacy chcą pracować w sobotę za dodatkowe pieniądze.

Czytaj też: Czepiel: Firmy nie będą mogły narzucać wypłaty wynagrodzenia zamiast oddania dnia wolnego

Za sobotę spędzoną w pracy, zgodnie z obecnymi przepisami, należy się dzień wolny. Posłowie proponują jednak, aby pracownik na etacie mógł wybrać formę rekompensaty - albo tak jak dziś mógł odebrać dzień wolny, albo mógł dostać dodatkowe wynagrodzenie.

Teraz nie można płacić za pracę w sobotę. Badania pokazują jednak, że Polacy pracują w sobotę i dostają za to wynagrodzenie, co jest niezgodne z przepisami.

- Obecne rozwiązania są fikcją, która zmusza pracowników i pracodawców do omijania prawa - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

W 11 proc. przypadków sobotnia praca nie odbywała się w ramach umowy o pracę, natomiast w 10 proc. pracownicy nie otrzymali żadnej rekompensaty. Mężczyznom częściej niż kobietom zdarzało się w tym roku pracować w sobotę (72 proc. wobec 50 proc.).

Również ludzie młodzi (w wieku 18-39 lat) częściej aniżeli starsi pracowali w ten dzień (67 proc. wobec 62 proc. dla ogółu). Częściej w weekend pracowały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym niż pozostali badani (72 proc. wobec 62 proc. dla ogółu).

69 proc., czyli zdecydowana większość pracujących Polaków dopuszcza możliwość pracy w sobotę. Tym, co przekonuje respondentów do tego, by pracować w weekend jest przede wszystkim możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy (34 proc.).

Czytaj też: A gdyby tak zamiast dnia wolnego, wynagrodzenie za pracę w wolną sobotę?

Jedna piąta badanych (22 proc.) dopuszcza pracę w sobotę tylko w szczególnych sytuacjach ze względu na nagłą potrzebę pracodawcy. Co ósmy pracujący (13 proc.) akceptuje możliwość pracy w sobotę tylko pod warunkiem, że w zamian zostanie mu przyznany dzień wolny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.