PARTNERZY PORTALU

Podwyżka składki ZUS. Są pierwsze opinie

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 4 lut 2019 12:55

- Wiele firm, chcąc ratować sytuację finansową, zdecyduje się zapewne na redukcję zatrudnienia - mówi komentując nowe stawki składek na ZUS Karolina Serwańska, dyrektor w agencji Polski HR.

Podwyżka składki ZUS. Są pierwsze opinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W ocenie Karoliny Serwańskiej 2019 r. nie był miły dla zatrudniających, bo od jego początku podwyższono składkę na ZUS o ponad 88 zł.
  • Serwańska nie wyklucza, że część firm postara się zoptymalizować swoje wydatki, np. przenosząc działalność za granice Polski.
  • Jest przekonana, że podwyżka składki ZUS odbije się negatywnie na stanie polskiej gospodarki.

 

Poniżej cały komentarz dyrektor w agencji Polski HR:

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składki zdrowotnej na rok 2019. Co miesiąc przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 1316, 97 zł, czyli o 88,27 zł więcej. Niestety, nie wpłynie to dobrze na kondycję wielu, zwłaszcza niewielkich firm.

Czytaj też: "Nie chodzi o firmę, chodzi o zmianę"

Dla polskich przedsiębiorców zapowiada się trudny rok. W dalszym ciągu firmy muszą zmagać się ze zbyt małą liczbą pracowników oraz wyższymi oczekiwaniami finansowymi już pracujących. Chociaż według ZUS zatrudnienie wzrasta, liczba pracowników nadal jest niewystarczająca w stosunku do coraz większych potrzeb przedsiębiorców. Państwo dodatkowo zwiększa obciążeni finansowe w postaci wyższej składki ZUS.

Wyższa kwota ubezpieczenia najmocniej uderzy w niewielkie firmy zatrudniające do 10 pracowników. Już w tym momencie koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę są bardzo wysokie. Koszty pracy, które ponosi pracodawca już w zasadzie wynoszą ponad 40 proc., wyższa składka wpłynie bezpośrednio na wzrost tego wolumenu. Dodając do tego rosnące oczekiwania pracowników i inne koszty związane z utrzymaniem firmy, może okazać się, że wielu przedsiębiorców będzie rozważać rentowność prowadzenia własnego biznesu.

- W środowisku osób zajmujących się rynkiem pracy coraz częściej słychać opinię, że w perspektywie 2-3 dekad umowy o pracę odejdą w zapomnienie - mówi Karolina Serwańska z agencji Polski HR. (fot. materiały prasowe)
- W środowisku osób zajmujących się rynkiem pracy coraz częściej słychać opinię, że w perspektywie 2-3 dekad umowy o pracę odejdą w zapomnienie - mówi Karolina Serwańska z agencji Polski HR. (fot. materiały prasowe)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżka składki ZUS. Są pierwsze opinie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA