×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Podwyżka pensji nic tu nie da. Jest lepsza metoda na zdyscyplinowanie pracowników

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 11 lut 2022 13:47

Pandemia koronawirusa i dostęp do teleporad spowodowały, że w czasie szalejącej pandemii  w internecie bez problemu można było kupić zwolnienie lekarskie. Choć w 2021 roku liczba wystawianych L4 nieco spadła, to dla przedsiębiorców chorowity pracownik nadal jest problemem. A kto choruje najczęściej? Wysokie wynagrodzenie wcale nie gwarantuje, że pracownik nie będzie sięgał po L4 z internetu.

Podwyżka pensji nic tu nie da. Jest lepsza metoda na zdyscyplinowanie pracowników
Lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W 2021 roku zaczęła spadać liczba wystawianych zwolnień lekarskich. Jak podał ZUS.
  • Lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich. W porównaniu z 2020 r. to mniej o 6,3 proc. 
  • Jak firmy mogą ochronić się przed pracownikami, którzy podejrzanie często chorują? Nie wystarczy im dobrze płacić. Przyczyna nie leży w wysokości wynagrodzenia.

2020 rok był rekordowy pod względem liczby dni, które spędziliśmy na zwolnieniach lekarskich. Ale tendencję wzrostową widać było w całej Unii Europejskiej. Tylko w czasie drugiej fali COVID-19, czyli w IV kwartale 2020 roku, liczba nieobecnych w pracy mieszkańców Unii zwiększyła się do ponad 22,3 mln, czyli o ponad 4 mln w porównaniu z końcówką 2019 r. i była prawie o 4,5 mln większa niż w III kwartale, gdy unijna gospodarka odbiła po wiosennym lockdownie.

Czytaj więcej: 7-godzinny dzień pracy w Polsce. Są pierwsze konkrety

Natomiast, jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w całym 2020 roku ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji. To o 0,3 proc. więcej zaświadczeń niż w 2019 r. i o 4,4 proc. więcej liczby dni absencji. Najdłużej ze zwolnień lekarskich korzystały osoby między 30 a 39 rokiem życia.

W 2021 roku sytuacja nieco się poprawiła. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, liczba wystawianych zwolnień lekarskich zaczęła spadać. Ze wstępnych danych wynika, że w ubiegłym roku lekarze w całej Polsce wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. 

Przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. Przy czym w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia. Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 mln osób, czyli ok. 45 proc. liczby osób podlegających w jednym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. 

Pensja nie ma znaczenia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżka pensji nic tu nie da. Jest lepsza metoda na zdyscyplinowanie pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA