PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Podwykonawcy a koronawirus. Na jaką ochronę prawną mogą liczyć?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 gru 2020 19:33

Wirus z Wuhan nie odpuszcza nikomu. Dopada również osoby pracujące na rzecz podwykonawców realizujących zlecone im inwestycje. Co wówczas, gdy COVID-19 uniemożliwi realizację zadania podwykonawcom na czas?

Podwykonawcy a koronawirus. Na jaką ochronę prawną mogą liczyć?
Jak w czasie pandemii wygląda sytuacja prawna podwykonawców? (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Pandemia odbiła się na wielu inwestycjach realizowanych w Polsce.
  • Także tych, które ze względu na dużą skalę, często realizowane są przez generalnego wykonawcę we współpracy nawet z kilkoma podwykonawcami.
  • Jak w kontekście stanu epidemii wygląda sytuacja prawna podwykonawców? Czy są oni chronieni na wypadek niewykonania zlecenia z powodu kwarantanny pracowników i w jakim zakresie?

Angażowanie podwykonawców do realizacji zadania w pierwszej kolejności kojarzy się z szeroko rozumianym sektorem budowlanym, jednak coraz więcej branż decyduje się przekazać konkretne zadania w ręce wyspecjalizowanych ekip. Tak jest m.in. w IT, automotive czy HR, gdzie coraz częściej podwykonawcy wykonują działania z zakresu automatyzacji procesów kadrowych. Jak w czasie pandemii wygląda ich sytuacja prawna?

Koronawirus a podwykonawcy i zamówienia publiczne

Jak tłumaczy radca prawny Jakub Kowalski, wspólnik MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes, w odniesieniu do podwykonawców, którzy uczestniczą w realizacji zadania objętego zamówieniem publicznym, przewidziano regulację zawartą w art. 15r ust. 7 i 8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. lex covid).

- W ust. 7 artykułu 15r lex covid, w związku z okolicznościami związanymi z wystąpieniem COVID-19, przewidziano możliwość zmiany umowy między wykonawcą a podwykonawcą. W tym także w zakresie terminu jej wykonania czy też czasowego zawieszenia jej wykonania. Poddanie pracowników przedsiębiorcy kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (podobnie jak poddanie ich izolacji w przypadku stwierdzenia takiego zakażenia) z całą pewnością jest okolicznością związaną z wystąpieniem epidemii COVID-19 i co najmniej może mieć wpływ na należyte wykonanie umowy, w związku z czym warunki zastosowania tego przepisu będą w omawianej sytuacji spełnione - tłumaczy ekspert.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwykonawcy a koronawirus. Na jaką ochronę prawną mogą liczyć?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA