×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ulgi podatkowe, rozliczenie podatku. Jak przygotować się do złożenia PIT-a za 2022 rok

 • jk
 • 29 sty 2023 0:01

Przed nami złożenie zeznań podatkowych za 2022 rok. Tym razem będzie to jednak trudniejsze - po raz pierwszy podatnicy będą musieli odnaleźć się w gąszczu zmian wprowadzonych przez Polski Ład.

Ulgi podatkowe, rozliczenie podatku. Jak przygotować się do złożenia PIT-a za 2022 rok
Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej podatkowej rzeczywistości (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Chociaż na złożenie zeznania podatkowego mamy jeszcze trochę czasu, warto o nim pomyśleć już dziś - przeanalizować to, co zrobiliśmy w minionym roku, zapoznać się z nowymi zasadami oraz sprawdzić, które z nich są dla nas korzystniejsze.
 • Te kilka ruchów sprawi, że rozliczenia mają szansę stać się o wiele mniej “bolesne”, a nam uda się stracić jak najmniej, a nawet zyskać zwrot podatku.
 • Warto pamiętać, że przy rozliczeniu za 2022 rok to organy podatkowe zweryfikują, czy dla danego podatnika korzystniejsze były zasady obowiązujące przed 1 lipca 2022 roku. Jeśli bardziej opłacalne okażą się zasady, które obowiązywały od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku, podatnik otrzyma z tego tytułu zwrot podatku.

Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity.pl w listopadzie 2022 roku wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej ci, którzy deklarują w rozliczeniach samodzielność, powinni te zmiany i nowe ulgi znać, żeby nie stracić.

- Co czwarty Polak ma zamiar rozliczyć swój PIT samodzielnie - to spora grupa osób, która nie jest jeszcze przygotowana na zmiany, które już obowiązują. Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie w ogóle sprawę z tego, że w tegorocznych zeznaniach podatkowych za sprawą Polskiego Ładu zmienia się naprawdę sporo i nawet dla specjalistów rozliczanie PIT-ów może być niemałym wyzwaniem - wyjaśnia Piotr Szulczewski, ekspert z e-pity.pl.

Co prawda połowa Polaków słyszała o tym, że jakieś zmiany w rozliczeniach zachodzą (47,2 proc. respondentów), ale jeszcze więcej z badanych nie wie, czy powinno się tych zmian obawiać oraz czy w związku z nimi grozi im zapłacenie wyższego podatku (59,9 proc.).

Nowe zasady - co się zmienia w rozliczeniach za 2022 rok?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ulgi podatkowe, rozliczenie podatku. Jak przygotować się do złożenia PIT-a za 2022 rok

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karolina 2023-02-08 16:39:39

  w temacie rozliczeń nie każdy jest zorientowany tak jak być powinien by sam sobie był bezpiecznym pod kątem wiedzy, która cały czas się zmienia i aktualizuje. Ja przykładowo korzystam z pitaxa i jako narzędzia do rozliczeń i w kontekście wiedzy

 • JK 2023-01-30 10:04:19

  cóż, sondaż pokazuje jedno - ludzie nie rozumieją systemu podatkowego. Pewnie wielu z nich uważa, że płaci 7% mniej na podatek, ale że płacą od wyższej podstawy, to już nie ogarnęli. Już wkrótce zaczną się ludzkie dramaty tych, którzy nieświadomie korzystali z mechanizmu odroczonej zliaczki na podatek dochodowy - przyjdzie dopłata do PIT, a w dziesiejszych czasach dopłata paru stówek potrafi ludzi dobić...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA