PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Podatki: Ruszyła kontrola JPK, Ministerstwo Finansów widzi uchybienia

  • Autor: GP
  • 15 maj 2017 12:20

Po podsumowaniach Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) Ministerstwo Finansów zdecydowało się rozpocząć dokładną kontrolę zeznań firm.

Podatki: Ruszyła kontrola JPK, Ministerstwo Finansów widzi uchybienia
Wyniki kontroli plików JPK pokazują, że dużo firm ma spore problemy ze spełnieniem nowych wymagań podatkowych nałożonych przez resort Mateusza Morawieckiego. (fot. Ministerstwo Finansów/twitter.com)
REKLAMA

• Wedle wstępnych ocen, w zeznaniach JPK popełniano błędy, które będą wymagać korekt.

• Dla składających JPK informacja jest dobra, bo za błędy na tym etapie nie przewiduje się kar.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Ekspert Karol Potocki z Onwelo sugeruje, by przeciwdziałać takim sytuacjom poprzez automatyzację pliku podatkowego JPK.

Według Ministerstwa Finansów (MF) do najczęstszych błędów popełnianych przez podmioty wysyłające Jednolity Plik Kontrolny VAT (JPK) należą: rozbieżności w wartościach wynikających z JPK oraz w odpowiadających im polach w deklaracjach składanych za tożsamy okres rozliczeniowy, rozbieżności co do kwot wykazywanych przez dwie strony tej samej transakcji, jak również odliczanie VAT naliczonego na podstawie faktur zakupowych wystawionych przez podmioty nieposiadające statusu czynnego podatnika VAT.

MF więc kontaktuje się z podatnikami, u których stwierdzono wyżej opisane błędy, za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając wiadomości z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl.

Tak wystosowany e-mail zawiera prośbę o dokonanie sprawdzenia składanych plików JPK oraz - w przypadku stwierdzenia błędów - stosowne skorygowanie złożonej deklaracji VAT.

Należy zaznaczyć, że JPK dotyczy płatników jakimi są firmy.

Okiem eksperta

- Co prawda MF na tym etapie nie przewiduje jakichkolwiek kar za błędy w przesłanych JPK, problem może się jednak pojawić w przypadku, gdy podatnik nie zastosuje się do przesłanych wytycznych czy też nie złoży odpowiednich wyjaśnień. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być bowiem bardziej szczegółowa weryfikacja rozliczeń podatnika, ze wszelkimi tego konsekwencjami, takimi jak wymierzenie sankcji czy pociągnięcie do odpowiedzialności karno-skarbowej - tłumaczy Karol Potocki z Onwelo. Firma specjalizuje się w automatyzowaniu raportowania finansowego w przedsiębiorstwach, w tym m.in. w zakresie JPK.

Jak podkreśla Potocki, wyniki kontroli plików JPK pokazują, że wiele firm ma spore problemy ze spełnieniem nowych wymagań podatkowych nałożonych przez resort Mateusza Morawieckiego. Sytuacja ta z pewnością pogorszy się z chwilą, kiedy obowiązek przesyłania JPK obejmie również mikroprzedsiębiorców.

Sugeruje się więc, by proces w każdej firmie zautomatyzować, bo praktyka pokazała błędy w dokonywanych osobiście rozliczeniach.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowy sposób Ministerstwa Finansów na przeprowadzanie kontroli skarbowych w firmach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatki: Ruszyła kontrola JPK, Ministerstwo Finansów widzi uchybienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA