Według ekonomistów Deutsche Banku, praca zdalna powinna zostać obłożona podatkiem. Osoby, które będą pracować w trybie home office poza pandemią powinny płacić podatek w wysokości 5 proc. wynagrodzenia.
-
Autor:jk
- •13 lis 2020 11:58
Według ekonomistów Deutsche Banku praca zdalna to przywilej, za który pracownicy powinni płacić (Fot. Shutterstock)
- Według ekonomistów Deutsche Banku praca zdalna to przywilej, za który pracownicy powinni płacić.
- Dlatego też proponują wprowadzenie podatku w wysokości 5 proc. wynagrodzenia.
- Pieniądze z podatku mogłyby zostać przeznaczone na dopłaty dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na home office - szczególnie tych najmniej zarabiających.
Według ekonomistów Deutsche Banku praca zdalna to przywilej, za który pracownicy powinni płacić. Osoby te wnoszą mniejszy wkład w gospodarkę, a jednocześnie czerpią z niej korzyści. Na home office pracownicy nie płacą za transport publiczny. Nie ponoszą również kosztów, związanych z pracą w biurze. Tym samym sporo oszczędzają.
Luke Templeman, ekonomista Deutsche Banku na łamach wydawanego przez bank magazynu „Konzept” podkreśla, że „od lat potrzebowaliśmy podatku od pracy zdalnej, a koronawirus tylko sprawił, że jest to oczywiste”.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Jak miałoby to wyglądać? Podatek obowiązywałby poza pandemią. Nie dotyczyłby osób najmniej zarabiających oraz samozatrudnionych. Jeśli praca zdalna byłaby wyborem etatowego pracownika, wówczas on sam pokrywałby koszty. Gdy home office byłby decyzją pracodawcy, który nie zapewnił zatrudnionemu miejsca w biurze, wówczas podatek powinien opłacić pracodawca.
Czytaj też: Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Te gadżety ją nam ułatwią
Według banku mogłoby to przynieść 48 miliardów dolarów (36 miliardów funtów), gdyby zostało wprowadzone w USA. W Wielkiej Brytanii podatek wygenerowałby pulę 6,9 miliarda funtów rocznie.
Pieniądze z podatku mogłyby zostać przeznaczone na dopłaty dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na home office - szczególnie tych najmniej zarabiających. Wielu z nich "ponosi ryzyko zdrowotne w trakcie pandemii i są dużo bardziej potrzebni gospodarce, niż wskazuje na to ich wynagrodzenie”. Chodzi m.in. o pracowników służby zdrowia czy osoby zatrudnione w fabrykach.
- Koronawirus przyniósł korzyści tym, którzy mogą zdalnie wykonywać swoją pracę, na przykład analitykom bankowym. Jednocześnie zagroził egzystencji lub zdrowiu tych, którzy nie mogą - dodał Templeman.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Pandemia i gwałtowne upowszechnienie pracy zdalnej wymusiły również w Polsce zmiany w przepisach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wrześniu 2020 roku opracowało wstępny projekt zmian w Kodeksie pracy. Ten zakłada m.in. likwidację przestarzałego modelu telepracy i zastąpienie go właśnie pracą zdalną.
Serwisowi PulsHR.pl udało się dotrzeć do projektu przygotowanego przez resort. Zgodnie z przygotowanymi zapisami, praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub poza innym stałym miejscem świadczenia pracy, określonym w umowie o pracę lub wskazanym przez pracodawcę.
Przeczytaj więcej na temat proponowanych przez ministerstwo zmian w Kodeksie pracy.
Praca zdalna w przyszłości
Z badania Koalicji Bezpieczni w Pracy wynika, że wprowadzenie pracy zdalnej, pozytywnie oceniło 67 proc. pracodawców i 75 proc. pracowników. Pytając jednak o przyszłość, to firmy częściej niż zatrudnieni deklarują chęć utrzymania pracy zdalnej. Na utrzymanie tego trybu zgadza się 57 proc. pracodawców i 46 proc. pracowników.
Spośród uciążliwości dotykających pracowników zdalnych najczęściej wymieniano brak bezpośredniego kontaktu z innymi (43 proc.). Badani wskazywali również na problemy z połączeniem życia zawodowego z prywatnym (37 proc.) oraz konieczność dostosowania się do innych domowników (34 proc.).
Mniejsze problemy w trakcie pracy niestacjonarnej stanowią obszary dotyczące kwestii technicznych: brak dostępu do szybkiego internetu (17 proc.), odpowiednich rozwiązań IT w organizacji (17 proc.) czy jasnych procedur dotyczących ewidencji czasu pracy (21 proc.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (2)