PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt? Jaką formę opodatkowania wybrać w Polskim Ładzie?

Przedsiębiorcom został niecały tydzień na wybór formy opodatkowania. Czas na podjęcie decyzji mija w najbliższy poniedziałek. Przez Polski Ład zmieniły się zasady naliczania składki zdrowotnej, a to utrudnia wybór najlepszej opcji.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 15 lut 2022 20:00
Podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt? Jaką formę opodatkowania wybrać w Polskim Ładzie?
Przy wyborze formy opodatkowania znaczenie ma również wysokość składki zdrowotnej, której to na mocy nowych przepisów nie będzie już można odliczyć od podatku. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • 21 lutego (dokładnie 20 lutego, z racji tego, że jest to niedziela, przedsiębiorcy zyskali dodatkowy dzień) mija ustawowy termin, do którego przedsiębiorcy muszą zadeklarować wybór formy opodatkowania.
  • Muszą zdecydować, na którą z czterech form postawić. Przy czym Polski Ład nieco namieszał w tej kwestii. Np. kartę podatkową mogą wybrać już tylko ci, którzy płacili na tej podstawie podatek dotychczas. 
  • - Każdy przedsiębiorca musi samemu oszacować, który wariant będzie dla niego najkorzystniejszy. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dobrego dla każdego -podkreśla Arnold Kowalski, ekspert ds. podatków osobistych w CRIDO.

Co roku przedsiębiorcy mają możliwość zgodnie z przepisami ustawy o PIT zmienić formę opodatkowania. W tym roku to wyjątkowo ważny moment, bowiem właśnie od wybranej formy opodatkowania zależeć będzie ostateczny dochód danego przedsiębiorstwa.

Po tym, jak w życie weszły zmiany zapisane w Polskim Ładzie (głównie chodzi o nowy sposób naliczania składki zdrowotnej), by zmniejszyć wysokość osiąganych w 2022 roku strat, wielu podatników czeka konieczność zmiany formy opodatkowania. Jakie formy mają do wyboru? Prowadząc działalność gospodarczą, możemy wybrać jedną z czterech (w praktyce po zmianach podatkowych - trzech) form opodatkowania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej

Pierwszą formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dochody w tym przypadku opodatkowane są z zastosowaniem stawek 17 proc. i 32 proc. (dla dochodu przekraczającego 120 tys. zł). Składki ZUS opłaca się w stałej wysokości niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu i formy opodatkowania (min. 1 211,28 zł, a jeśli nie korzystamy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – 1 12 4,23 zł). Dodatkowo konieczne jest opłacanie składki zdrowotnej według stawki 9 proc. 

Czytaj więcej: Znaleźli kolejną pułapkę w Polskim Ładzie. Ucierpi następna grupa Polaków

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt? Jaką formę opodatkowania wybrać w Polskim Ładzie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA