Podatek bankowy nie od pożyczek pracowniczych

• Czy podatek bankowy mógł uderzyć w takie spółki jak KGHM, PGE czy PKP, które choć bankami nie są, a udzielają pożyczek pracowniczych? 
• Ministerstwo Finansów wyjaśnia tę sprawę w liście skierowanym do dyrektorów izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej.
• Resort uspokaja, że podatnik udzielający pożyczki własnym pracownikom nie może zostać uznany za instytucję finansową, która będzie podlegała podatkowi bankowemu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podatek bankowy nie od pożyczek pracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

8 mar 2016 17:00


Niedawno pojawiły się wątpliwości, czy wprowadzony przez rząd podatek bankowy nie uderzy w pracodawców, którzy udzielają pożyczek swojej załodze ze środków obrotowych lub środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mówił o tym również Przemysław Wipler, o czym pisaliśmy tutaj: KGHM, PKP czy PGE. Bankami nie są, a podatek bankowy zapłacą?

Ministerstwo Finansów jednak uspokaja, że intencją ustawodawcy nie było objęcie opodatkowaniem przedsiębiorstw udzielających pożyczek własnym pracownikom, a podatnikami w tym przypadku są przedsiębiorstwa czy też instytucje pożyczkowe działające na polskim rynku.

- W przedmiotowym zakresie zasadne jest odwołanie się do ustawy o kredycie konsumenckim, w której szczegółowo określono formę i zasady funkcjonowania instytucji pożyczkowych. Podkreślić należy sformułowany ww. ustawie wymóg zachowania odpowiedniej formy prawnej (sp. z.o.o., spółka akcyjna - art. 59a ust.1) i złożenie oświadczenia, że podmiot zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania kredytów konsumenckich jako instytucja pożyczkowa - czytamy w piśmie resortu finansów skierowanym do dyrektorów izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej.

- Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o kredycie konsumenckim, ustawy nie stosuje się m.in. do umów o kredyt udzielanych wyłącznie pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy w ramach działalności dodatkowej, w której pracownik nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania lub jest zobowiązany do zapłaty rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania niższej od powszechnie stosowanych na rynku. Stanowi to więc uzupełnienie zapisu art. 5 pkt 2a ustawy o kredycie konsumenckim - czytamy dalej.

Tym samym - jak przekonuje ministerstwo - z kręgu podatników wyłączono przedsiębiorstwa udzielające pożyczek pracownikom, np. w ramach przepisów o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jednocześnie, istniejące w ustawie o kredycie konsumenckim odwołanie do definicji kredytodawcy w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny precyzuje, że za kredytodawcę uważa się przedsiębiorcę, który w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej, udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu.

W związku z tym, podatnik udzielający pożyczki własnym pracownikom nie spełnia powyższych wymogów, dlatego nie może zostać uznany za instytucję pożyczkową, która będzie podlegała podatkowi od niektórych instytucji finansowych.

Całą interpretację resortu finansów znajdziecie w pliku pdf poniżej.

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.