- KDS
- •4 kwi 2022 7:28
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę rozszerzenie uproszczonej procedury szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również na Białorusinów.

- Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej obecnie już 24 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce. Najwięcej osób znalazło zatrudnienie w województwie mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.
- Nowe regulacje zapisane w specustawie o Ukraińcach dotyczą przede wszystkim legalizacji pobytu w Polsce Ukraińców, którzy schronili się w Polsce przed wojną.
- Resort pracy poinformował, że analizuje wprowadzenie uproszczonej procedury szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów.
- Głównym celem ustawy, jaki nam przyświecał, było pozwolenie obywatelom Ukrainy pracować, by mogli zarobić na siebie - mówi Mikołaj Tarasiuk, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej współtwórca ustawy. Jak dodaje, resort prowadził rozwiązania, które w 100 proc. otwierają rynek pracy dla obywateli Ukrainy.
- Mamy dwa rozwiązania, które zmierzają do jednego celu. Po pierwsze otwieramy rynek pracy dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski w trybie ustawy, ale także otwieramy rynek pracy dla wszystkich innych obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski wcześniej. Tak, aby nie dyskryminować żadnych obywateli Ukrainy - dodaje Tarasiuk.
Jak zaznaczył przedstawiciel ministerstwa najwięcej etatów jest dostępnych m.in. w magazynach, restauracjach, hotelach oraz przy pracy związanej z pakowaniem produktów.
Uproszczona procedura także dla Białorusinów
W związku z tym, że znaczna część osób przybywających do Polski z Ukrainy to kobiety, a także ze względu na nagły odpływ mężczyzn wracających do swojego kraju, by bronić go przed rosyjską agresją, ministerstwo analizuje możliwość umożliwienia uproszczonej procedury szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów.
Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski zaznaczył, że Pracodawcy RP już 2 marca wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie specustawy o charakterze solidarnościowym oraz antykryzysowym.
Czytaj więcej: Ukraińcy w co trzeciej polskiej firmie
- W wymiarze solidarnościowym postulowaliśmy czasowe zrównanie praw obywateli Ukrainy przybywających na terytorium Polski z prawami obywateli Polski, z wyjątkiem prawa do paszportu i prawa wyborczego. W mojej ocenie ten postulat solidarnościowy został bardzo szeroko spełniony - mówił Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.


Słowa kluczowe
- Pracodawcy RP
- specustawa o Ukraińcach
- Ukraińcy
- Ukraina
- konflikt Rosja-Ukraina
- wojna na Ukrainie
- prawo pracy
- Mikołaj Tarasiuk
KOMENTARZE (35)