×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Po Ukraińcach możemy zaprosić kolejnych sąsiadów ze wschodu. Podobne ułatwienia

 • KDS
 • 4 kwi 2022 7:28

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę rozszerzenie uproszczonej procedury szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również na Białorusinów.

Po Ukraińcach możemy zaprosić kolejnych sąsiadów ze wschodu. Podobne ułatwienia
Ministerstwo analizuje, czy umożliwić uproszczoną procedurę szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów (Fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej obecnie już 24 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce. Najwięcej osób znalazło zatrudnienie w województwie mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.
 • Nowe regulacje zapisane w specustawie o Ukraińcach dotyczą przede wszystkim legalizacji pobytu w Polsce Ukraińców, którzy schronili się w Polsce przed wojną.
 • Resort pracy poinformował, że analizuje wprowadzenie uproszczonej procedury szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów.

- Głównym celem ustawy, jaki nam przyświecał, było pozwolenie obywatelom Ukrainy pracować, by mogli zarobić na siebie - mówi Mikołaj Tarasiuk, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej współtwórca ustawy. Jak dodaje, resort prowadził rozwiązania, które w 100 proc. otwierają rynek pracy dla obywateli Ukrainy.

- Mamy dwa rozwiązania, które zmierzają do jednego celu. Po pierwsze otwieramy rynek pracy dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski w trybie ustawy, ale także otwieramy rynek pracy dla wszystkich innych obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski wcześniej. Tak, aby nie dyskryminować żadnych obywateli Ukrainy - dodaje Tarasiuk.

Jak zaznaczył przedstawiciel ministerstwa najwięcej etatów jest dostępnych m.in. w magazynach, restauracjach, hotelach oraz przy pracy związanej z pakowaniem produktów.

Uproszczona procedura także dla Białorusinów 

W związku z tym, że znaczna część osób przybywających do Polski z Ukrainy to kobiety, a także ze względu na nagły odpływ mężczyzn wracających do swojego kraju, by bronić go przed rosyjską agresją, ministerstwo analizuje możliwość umożliwienia uproszczonej procedury szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów.

Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski zaznaczył, że Pracodawcy RP już 2 marca wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie specustawy o charakterze solidarnościowym oraz antykryzysowym.

Czytaj więcej: Ukraińcy w co trzeciej polskiej firmie

- W wymiarze solidarnościowym postulowaliśmy czasowe zrównanie praw obywateli Ukrainy przybywających na terytorium Polski z prawami obywateli Polski, z wyjątkiem prawa do paszportu i prawa wyborczego. W mojej ocenie ten postulat solidarnościowy został bardzo szeroko spełniony - mówił Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Po Ukraińcach możemy zaprosić kolejnych sąsiadów ze wschodu. Podobne ułatwienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Artur 2022-04-07 21:29:41

  Tak Alu masz rację dosyć już mamy tych ukraskich flag!Chołota jeżdzi za darmo tramwajami i nie ustępuje miejsca starszym osobom!uważają się za bohatyrów że im się wszystko należy!Won sława...

 • Radek 2022-04-05 13:57:19

  Przyjmijcie wszystkich do tego kraju mlekiem i miodem płynącym w końcu nam obywatelom zrzucie to na klatę, czy to koszty czy problemy z nimi. Wam jak się pogorszy to pyknięcie sobie nową ustawę podwyższająca wasze uposażenia w końcu w tym jesteście zgodni, jeśli chodzi o wasze zarobki to cz prawica czy lewica wam się należy.

 • Hubert 2022-04-05 10:19:41

  Won z ukrami i białoruska hołota !!!

 • Aga 2022-04-05 08:19:20

  Niech wpuszcza wszystkich bo losem swojego narodu nikt się nie przejmuje. Jeszcze wszyscy będą płakać że przyjęli cholote bo już się rządzą jakby byli u siebie.

 • Zygmunt 2022-04-05 08:18:04

  To chory kraj.Kogo jeszcze chcecie tu sprowadzić?Ja urodziłem się w tym kraju 75 lat temu,przepracowałem47 lat i nic nie miałem i nie mam zadarmo.Dla obcych wszystko darmo.Wszystko drożeje z dnia na dzień od żywności,przez leki,opał,energia.Jeszcze trochę to będziemy żebrać.Dość tych szalonych,głupich pomysłów.Poniżacie swój własny naród.Ludzie powinni wyjść na ulicę i pokazać wam kto tu rządzi.Banda nieudaczników i złodziei

  • Mirka 2022-04-05 12:03:07

   Brawo za wypowiedź proszę się trzymać i nie poddawać pozdrawiam

   • Iwona 2022-04-05 21:33:57

    Brawo Zygmunt- masz racje- dobrze mowisz

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA