×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Po to świadczenie zgłaszają się głównie etatowcy. Przeciętnie dostają 8391 zł

 • Autor: PAP/KDS
 • 10 wrz 2023 7:20

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku opolski ZUS wypłacił o około 15 procent mniej jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową, niż w tym samym okresie ub. roku.

Po to świadczenie zgłaszają się głównie etatowcy. Przeciętnie dostają 8391 zł
O jednorazowe odszkodowanie może starać się każdy pracownik legalnie zatrudniony i zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego ZUS. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak mówi Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, w okresie od początku roku do końca stycznia w widoczny sposób spadła liczba wypłacanych przez ubezpieczyciela odszkodowań związanych z różnego rodzaju urazami i chorobami w pracy.

"Od początku roku do końca sierpnia pozytywnie rozpatrzyliśmy 346 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Na rachunki bankowe poszkodowanych przekazaliśmy ponad 2 mln 903 tys. zł. W analogicznym okresie 2023 wypłaciliśmy w regionie 412 jednorazowych odszkodowań o wartości 3 mln 83 tys. zł - powiedział rzecznik opolskiego ZUS.

O jednorazowe odszkodowanie może starać się każdy pracownik legalnie zatrudniony i zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego ZUS. Do końca marca przyszłego roku stawka za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu to aż 1269 zł. Dla porównania, w poprzednim okresie obliczeniowym było to 1133 zł.

W 2022 r. oddziały ZUS w całej Polsce wypłaciły 42,6 tys. jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy bądź uszczerbek na zdrowiu z tytułu choroby zawodowej, a wartość zrealizowanych przelewów wyniosła 294 mln zł. W tym czasie opolski oddział ZUS wypłacił 550 jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Na Opolszczyźnie kwota odszkodowań przekroczyła wówczas 4 mln zł i była najmniejsza w całym kraju. Dla porównania, oddziały ZUS w województwach śląskim i dolnośląskim wypłaciły odpowiednio 5,7 tys. i 3,5 tys. jednorazowych odszkodowań.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Po to świadczenie zgłaszają się głównie etatowcy. Przeciętnie dostają 8391 zł
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mm 2023-09-15 22:05:49

  Od 2021 roku kulam się po sądach z odwołaniami od decyzji zus próbując uzyskać zarówno należne odszkodowanie jednorazowe za wypadek w pracy jak i zwrot niezapłaconego zasiłku rehabilitacyjnego,również należnego po skomplikowanym zlamaniu będącym następstwem wypadku w pracy nie z mojej winy. I nie dość,że sam zus ani razu nie wzywał mnie na komisję tylko zaocznie odmawiał wypłat,to po kolejnym odwołaniu (już sądowym), czekałam ponad rok na wezwanie do ortopedy sądowego (luty 2023), by ponownie czekać za dalszymi krokami w sprawie. Jak zostałam poinformowana,czas oczekiwania na kolejną odpowiedź od 12 do 18 miesięcy. Wiec zus namieszał,zignorował wypłacenie należnych świadczeń,a człowiek latami traci nerwy z powodu ich niekompetencji i ignorancji.

 • Ande 2023-09-11 22:42:29

  Nie ZUS nic nie wypłacił cztery dni w szpitalu tz zapalenie węzłów chłonnych ropownica lewj ręki plus zwolnienie poszpitalne w Opolu uzdrowiciele a składki oplacam

 • Xxx 2023-09-11 09:42:46

  Mi złodzieje nie wyolaciliscie mimo ze od roku mam powikladania po sklecenia stopy i naderwaniu palców.

 • Monika 2023-09-11 05:48:48

  Ludzie nie zgłaszają wwypadkow w pracy bo cała firma ma na następny okres podniesiona sumę ubezpieczenia i wszyscy pracownicy ponoszą kosztu tego czasem blachego uszczerbku na zdrowiu

 • Dolnik 2023-09-11 03:16:57

  ZUS to zorganizowana grupa przestępcza

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA