PO: propozycja rządu ws. rocznych urlopów rodzicielskich - rewolucyjna

Posłowie PO przekonywali we wtorek, że rządowy projekt ustawy dający prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego, którym tego dnia zajmie się Sejm, to rewolucyjna zmiana. Wyrazili nadzieję, że ustawa wejdzie w życie zgodnie z planem - 16 czerwca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PO: propozycja rządu ws. rocznych urlopów rodzicielskich - rewolucyjna

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 maj 2013 13:59


Sejm zajmuje się we wtorek rządową propozycją oraz trzema poselskimi projektami dotyczącymi przyznania prawa do rocznego urlopu rodzicielskiego rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Poseł PO Krzysztof Kwiatkowski, szef Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, zapowiedział na konferencji prasowej, że jeszcze we wtorek, na posiedzeniu od godz. 15, propozycjami zajmie się kierowana przez niego komisja.

Mówiąc o rządowej propozycji Kwiatkowski stwierdził, że "to jeden z najważniejszych projektów, nad którymi przyjdzie komisji kodyfikacyjnej pracować".

"Deklaruję, że ten ambitny scenariusz z harmonogramu prac w parlamencie zostanie dotrzymany" - powiedział poseł. "Zrobimy wszystko, by 29 maja projekt mógł wrócić na posiedzenie plenarne Sejmu, tak by w czerwcu został przyjęty przez Senat i mógł być podpisany przez prezydenta, a 16 czerwca - mam nadzieję - wejść w życie" - zaznaczył Kwiatkowski.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała, że projekt ustawy ws. rocznych urlopów rodzicielskich jest rewolucyjny. "To zabezpieczenie pewności urlopu, pewności tego, kto będzie płacił składki, powoduje, że będzie mniejszy strach pracodawców przed zatrudnianiem kobiet" - oceniła posłanka. Zdaniem Kwiatkowskiego w tej kwestii potrzeba jeszcze wielu "zmian w mentalności".

Posłowie wykluczyli możliwość objęcia prawem do rocznego urlopu rodzicielskiego kolejnych, po tzw. matkach I kwartału 2013, grup rodziców.

"Ta sprawa została zamknięta, myśląc o tej reformie myśleliśmy, aby w ogóle ta ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., wiedząc jakie ma to znaczenie. Szukaliśmy jak największych środków, aby jak największą liczbę kobiet można było tym objąć. Matki pierwszego kwartału to było dopięcie systemu i już żadna inna grupa, niestety, nie może na to liczyć" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Pierwotnie rząd Donalda Tuska planował, że przywilej możliwości skorzystania z dłuższego urlopu będzie dotyczył tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Propozycja ta oburzyła jednak rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku, którzy zawiązali ruch "matek I kwartału". Ich protest poparła część opozycji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.