PO i PSL chcą posiedzenia ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR

• Posłowie PO i PSL złożyli wniosek o zwołanie posiedzenia poświęconego zwolnieniom dziennikarzy w TVP i Polskim Radiu.
• Ich zdaniem dziennikarze dziennikarze boją się zdawać trudne pytania, a sytuacja skutkuje również odejściami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PO i PSL chcą posiedzenia ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 mar 2016 15:32


- Dzisiaj w imieniu jednej trzeciej posłów należących do sejmowej komisji kultury i środków przekazu, posłów PO i PSL, złożyliśmy do pani przewodniczącej Elżbiety Kruk wniosek o zwołanie posiedzenia komisji poświęconego wyjaśnieniu okoliczności i przyczyn zwolnień dziennikarzy z publicznego radia i telewizji po zmianie kierownictwa obu mediów - powiedziała Śledzińska-Katarasińska na piątkowej (18 marca) konferencji w Sejmie.

Platforma i PSL chcą, by w posiedzeniu komisji wzięli udział: szefowie TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego, którym kieruje red. Seweryn Blumsztajn z Gazety Wyborczej i innych działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, a także reprezentantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i - jeśli wyrażą chęć wzięcia udziału w obradach komisji - także zwolnionych dziennikarzy.

Zwolnienia i odejścia

Urszula Pasławska (PSL) oceniła, że po grudniowej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i zmianie kierownictwa w TVP i PR w obu tych mediach skończył się pluralizm w doborze tematów i obiektywizm przekazywanych informacji.

- Wydaje się często, że Telewizja Trwam jest bardziej obiektywna niż media publiczne - mogę tutaj przytoczyć chociażby informację z ostatnich dni, kiedy po dużym proteście rolników, TVP Info podało, że było ich kilkaset, a tak naprawdę w tym proteście przez Sejmem uczestniczyli kilka tysięcy osób - powiedziała posłanka Stronnictwa.

Jak dodała, obecna sytuacja w mediach publicznych skutkuje zwolnieniami lub odejściem dziennikarzy z TVP. Jej zdaniem dziennikarze również boją się "zdawać trudne pytania w imieniu Polek i Polaków".

- Polacy mają prawo do rzetelnej informacji - to prawo daje im deklaracja praw człowieka, konstytucja czy prawo prasowe - podkreśliła Pasławska.

- Dlatego będziemy pytać na komisji o standardy w mediach publicznych, o to, czy zbliżamy się do BBC, czy może do Białorusi; czy to są standardy Orbana, czy Erdogana? - dodała posłanka PSL. W jej ocenie, "tak trudnej sytuacji w mediach publicznych do tej pory nigdy nie było".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.