PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Płaca minimalna, bezrobocie, wzrost pensji. Resort podsumował najważniejsze zmiany na rynku pracy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 30 wrz 2019 9:00

Rekordowo niskie bezrobocie, rosnące pensje, wyłączenie dodatku stażowego z wyliczania płacy minimalnej, likwidacja "syndromu pierwszej dniówki". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniało jak zmienia się rynek pracy.

Płaca minimalna, bezrobocie, wzrost pensji. Resort podsumował najważniejsze zmiany na rynku pracy
Na koniec 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 969 tys. Fot. PTWP
REKLAMA
  • Resort pracy podsumował sytuację na rynku pracy oraz najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono podczas ostatniej kadencji rządu.
  • Na liście wymienia m.in. zmianę zasad naliczania płacy minimalnej czy niskie bezrobocie.
  • Od blisko trzech dekad wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu jak obecnie - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu sierpnia 2019 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. W rejestrach urzędów pracy figurowało w tym czasie 865,5 tys. osób.

Na koniec 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 969 tys., a stopa bezrobocia wynosiła wówczas 5,8 proc. W porównaniu do stanu z końca 2015 roku liczba bezrobotnych (na koniec 2018 roku) była niższa o prawie 595 tys. osób, tj. o 38 proc. Stopa bezrobocia rejestrowanego w tym czasie spadła o prawie 4 pkt proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Od blisko trzech dekad wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu, jak obecnie - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. - I choć zbliżamy się do granicy tzw. bezrobocia naturalnego, to sytuacja wciąż systematycznie się poprawia - dodaje minister.

Więcej pracujących, płaca w górę

Resort pracy mówiąc o zmianie sytuacji na rynku pracy powołuje się również na dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), z których wynika, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczba pracujących Polaków. W 2015 było to 16,1 mln osób, w 2018 roku 400 tys. osób więcej, czyli 16,5 mln osób. Wzrosła także liczba pracowników najemnych zatrudnionych na czas nieokreślony, z 9,1 mln w 2015 roku do prawie 10 mln w 2018 roku.

- Nie tylko więcej osób ma pracę, ale rosną też pensje - średnio w tempie 7 proc. rocznie.
Znacznie poprawiła się sytuacja osób najsłabiej wynagradzanych. Systematycznie podnosimy płacę minimalną, wprowadziliśmy też minimalną stawkę godzinową, która wcześniej w ogóle nie była uregulowana - podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Płaca minimalna, bezrobocie, wzrost pensji. Resort podsumował najważniejsze zmiany na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Andrzej 2019-09-30 11:46:09

    Brawo w końcu minimalna pensja wzrasta czas wyrównać poziom życia obywateli Stażowe wreszcie będzie docenienie pracownika.Jeszcze emerytury stażowe 35i40 i będzie sprawiedliwość

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA